Základné
sociálne poradenstvo a sociálne poradenstvo s využitím terapeutických
metód a techník – proces sociálneho poradenstva je založený na podpore,
pomoci a sprevádzaní obyvateľov. Sociálne poradenstvo poskytujeme podľa
individuálnych potrieb obyvateľov s cieľom poskytnúť obyvateľom potrebné
informácie a pomáhať im pri riešení ich problémov a zvládaní náročných
životných situácií. Prebieha prostredníctvom rozvoja vzťahu medzi obyvateľom
a sociálnym pracovníkom, využívajúc pri tom rôzne poradenské formy,
terapeutické metódy a techniky.
Aktivizácia a podpora záujmovej činnosti obyvateľov – snaha o zaujatie obyvateľa činnosťou, predchádzanie pasivite a sociálnej izolácii obyvateľa, udržiavanie schopností a zručností, podporu samostatnosti, zmierňovanie deprivácie a úzkosti, podporu záujmovej činnosti a zmysluplné využívanie voľného času. Prebieha individuálne a jedná sa o činnosti ako vyfarbovanie antistresových obrázkov, kreslenie, kognitívny tréning a kognitívna rehabilitácia, čítanie, resp. predčítanie, spomínanie, lúštenie krížoviek, spievanie ľudových piesní a pod.).
Podpora a nácvik počítačových zručností – prebieha podľa potreby obyvateľov v zariadenej počítačovej miestnosti alebo priamo pri osobnom počítači obyvateľa za účelom udržiavania alebo rozvíjania počítačových zručností obyvateľov.
Podpora a nácvik orientácie a mobility – kompenzuje sa znížená pohybová alebo orientačná schopnosť obyvateľov, realizuje sa v zariadení alebo mimo neho. Účelom je zmierniť alebo prekonať znevýhodnenie v prístupe k veciam osobnej potreby a uľahčenie orientácie a premiestňovania sa obyvateľov.
Čítanie a spomínanie – čítanie, resp. predčítanie sa vykonáva individuálnou formou pri lôžku obyvateľa. Aktivita je určená obyvateľom, ktorí z dôvodu ich zdravotného stavu majú obmedzené možnosti navštevovať skupinové aktivity a obmedzené, resp. žiadne možnosti samostatne čítať, či už z dôvodu slabého zraku, straty čitateľských schopností alebo únavy. Je to aktivizačná metóda, ktorej cieľom by malo byť psychické aj fyzické uvoľnenie, zbavenie sa, napätia, pričom by malo prísť k pozitívnej zmene v prežívaní, konaní a správaní jednotlivca. Táto aktivita využíva podporné účinky čítania, a prvky biblioterapie. Výber literatúry je prispôsobený individuálne, s ohľadom na celkový stav obyvateľa, jeho potrebám a životným okolnostiam, v ktorých sa práve nachádza.
Prechádzky a posedenia v záhrade – umožnenie prechádzok alebo posedení obyvateľom, ktorí sa z dôvodu svojej zníženej pohyblivosti alebo zníženej orientačnej schopnosti nemôžu pohybovať sami. Posedenia sú doplnené o tematický a relaxačný rozhovor, hranie slovných hier a pod. Realizujú sa individuálne alebo v malých skupinkách za pekného počasia.
Iné
poradenstvo – poskytujeme
obyvateľom v prípade potreby. Jedná sa napr. o pomoc pri písaní osobnej
alebo úradnej korešpondencie, pomoc obyvateľom pri riešení problémov a
nastavení PC, internetu, TV, mobilného telefónu a pod.
Zobraziť vyhľadávací formulár »
Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky", takže vidíte túto stránku bez grafických prvkov a pokročilého formátovania. Pokiaľ Váš prehliadač podporuje CSS2, môžete sa prepnúť do grafického zobrazenia.