Orientačná ponuka


Domov pri kríži
 
 


Cesta: Titulka

Vyhľadávanie

?(Pomocník k vyhľadávaniu)...(Rozšírené vyhľadávanie)

 

Prehľad galérií

 • Naše zariadenie
  Predstavujeme vám naše zariadenie Domov pri kríži.
 • UbytovanieUbytovanie
 • stravovanieStravovanie
 • Podporili nás...
  Na tomto mieste by sme sa radi poďakovali a spomenuli tých, ktorí nám pomáhajú uskutočniť sny, priania, potreby našich obyvateľov alebo prispeli k príjemnejšiemu priebehu našich projektov...
  • Nadácia VeoliaNadácia VEOLIA
   Nadácia Veolia finančne prispela na nákup zdravotných pomôcok pre imobilných seniorov v našom zariadení.

  • HiltiHILTI SLOVAKIA
   Sponzor vianočných darčekov pre seniorov

  • WonderschoolWonderschool súkromná ZŠ
   Vianočné darčeky detí a ich rodičov pre seniorov

  • ZS Pri krížiZákladná škola Pri kríži
   Vianočné darčeky detí a ich rodičov pre seniorov

  • DachserDACHSER Intelligent Logistics
   Darca vianočných darčekov a spoločenských hier

  • AVONAVON
   Sponzor darčekových predmetov k rôznym športovým a kultúrnym aktivitám

  • cukráreň timaCukráreň TIMA
   Sponzor športových hier 2013-2016: Cukráreň TIMA - chutné domáce zákusky

  • Boni FructiDenis Suchánek z DENIS FRUIT
   Sponzor športových hier 2012-2016: Denis Suchánek z DENIS FRUIT - dodávka jabĺk a ovocných džúsov

  • DMdm drogerie markt
   Sponzor darčekových predmetov k rôznym športovým a kultúrnym aktivitám, vianočných balíčkov pre seniorov

  • FlorilFLORIL - cukrárenská výroba
   Sponzor sladkostí, zákuskov a koláčikov pri športových hrách a veľkých kultúrnych aktivitách

  • Henkel logoHENKEL
   Dvojročná spolupráca so spoločnosťou HENKEL (spolupráca začala v roku 2015) nám priniesla v mesačných intervaloch veľa zábavy, radosti a milej pozornosti od dobrovoľníkov - zamestnancov spomínanej spoločnosti.

  • PiatnikPiatnik
   Sponzor spoločenských hier pre seniorov

  • ševtŠEVT
   Sponzor darčekových predmetov k rôznym športovým a kultúrnym aktivitám

 • službySlužby
 • Aktivity
  Pre našich obyvateľov máme pripravené aktivity, ktoré sú zamerané na zlepšenie psychickej a fyzickej kondície. Pravidelne sa konajú kultúrne podujatia a obyvatelia sa môžu zapojiť do hier a turnajov, príp. navštevovať krúžky.
 • logo Domov pri kríži 2023Senior magazín
  Rozhodli sme sa, že naše zariadenie potrebuje časopis. Je tu veľa kreatívnych a tvorivých „duší“, ktoré sa často skrývajú a týmto spôsobom by sme ich radi odhalili.

 • Podujatia 2024
  • Naši jubilantiNaši jubilanti
   Život je poskladaný z mnohých malých dní, ktoré prinášajú svoje radosti aj bežné starosti. Z času na čas však príde v živote každého človeka deň, ktorý je niečím výnimočný, je dôležitý. Takýchto dní je v ľudskom živote niekoľko a uchovajú sa v pamäti až do konca.

  • Cestujeme po SlovenskuCestujeme po Slovensku
   Jedinečné hrady, jaskyne, termálne pramene, ľudová architektúra, európske Mŕtve more, slávne keltské mesto, stratená európska divočina a mnoho iného. Aké sú turistické unikáty Slovenska, ktoré by ste len ťažko hľadali niekde inde vo svete? Slovensko je hradná veľmoc. Čím menšia krajina, tým väčší počet hradov.

  • Zábavné dopoludnie s dobrovoľníkmi spoločnosti HENKEL SlovenskoZábavné dopoludnie s dobrovoľníkmi spoločnosti HENKEL Slovensko
   Naša niekoľkoročná spolupráca s dobrovoľníkmi zo spoločnosti HENKEL Slovensko je skvelá a preto pravidelná. Dňa 11.5.2024 do nášho zariadenia opäť zavítali dobrovoľníčky z tejto spoločnosti. Pre seniorov pripravili vedomostné kvízy a zaujímavé filmy o krajinách, ktoré navštívili.

  • Deň matiekDeň matiek
   Deti v mnohých krajinách sveta aj na Slovensku majú príležitosť spomenúť si na svoje matky osobitne na Deň matiek, ktorý pripadá na druhú májovú nedeľu. Vzdať úctu všetkým mamičkám, mamkám, maminám možno rôznym spôsobom, napríklad darovaním kytice, darčeka, návštevou či spomienkou. Na ženu ako darkyňu života mysleli už v antike. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey - matky všetkých božstiev. Trvali zvyčajne tri dni - od 15. do 18. marca. Nemali však charakter verejných osláv materstva, boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.

  • Koncert hudobnej skupiny RENDOŠ BANDKoncert hudobnej skupiny RENDOŠ BAND
   Psychické zdravie je rovnako dôležité ako fyzické. Nezabúdajme naň! Udržujme spoločenské kontakty. Zúčastňujme sa na skupinových aktivitách pre seniorov. Radi pripravujeme aktivity rôzneho druhu a žánru, aby sme Vám vrátili seniorom chuť do života a aspoň 5 rokov šťastia naviac.

  • Stavanie mája a gulášovicaStavanie mája a gulášovica
   Máje, pôvodne mladé stromčeky, boli známe už v antike. Staroveké národy dávali pred 1. májom na domy a hospodárske budovy stromčeky na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Májová zeleň ako magický prostriedok vyjadrovala želanie poľnohospodárov, aby ich úroda mala silu a dobrý rast. Máje sa rozlične ozdobovali, najmä pestrými stužkami či farebnými papiermi.

  • SNMNávšteva Slovenského národného múzea
   Slovenské národné múzeum je vrcholná štátna zbierkotvorná, vedeckovýskumná a kultúrno-vzdelávacia inštitúcia v oblasti múzejnej činnosti v Slovenskej republike. Na základe prieskumu a vedeckého výskumu zhromažďuje, dokumentuje, odborne spracováva, vedecky zhodnocuje, ochraňuje, sprístupňuje a vo verejnom záujme využíva zbierkové predmety ako doklady vývoja slovenskej prírody a spoločnosti, slovenského národa a etnických spoločenstiev.

  • Zábavné sobotňajšie dopoludnie s dobrovoľníkmi zo spoločnosti HenkelZábavné sobotňajšie dopoludnie s dobrovoľníkmi zo spoločnosti Henkel
   Dobrovoľníctvo má v spoločnosti Henkel Slovensko dlhodobú tradíciu. Dobrovoľnícky program s názvom Henkel helps, ktorý nadväzuje na aktivity, ktoré zamestnanci smerujú práve ku komunite seniorov. Naša spolupráca v oblasti dobrovoľníctva trvá už vyše 6 rokov a vždy sa na aktivity dobrovoľníkov spoločnosti HENKEL seniori veľmi tešia.

  • Divadlo prišlo za namiDivadlo prišlo za nami
   Divadlo SELAVI potvrdzuje, že vek je len číslo. Divadlo SELAVI vzniklo na jeseň v roku 2020, keď spoločný záujem o hranie a divadlo spojil seniorov s rôznym profesným pozadím. Výhodou novovzniknutého súboru bolo, že viacerí členovia už mali herecké skúsenosti.

  • Bratislavsky HradCestujeme po Slovensku
   Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré v pomere k rozlohe krajiny, ponúkajú najviac kaštieľov, hradov a zámkov. Nezaostáva však ani príroda bohatá na minerálne pramene, vhodná na náročnú aj jednoduchú turistiku, plná možností bohatej rekreácie...

  • Baroková BratislavaBaroková Bratislava
   Barok je veľmi zaujímavý a nádherný umelecký štýl z pohľadu histórie ale aj umenia. Cieľom prednáškovo - filmového dopoludnia bolo priblížiť ho seniorom z umeleckej stránky a tiež objasniť jeho vznik a historické udalosti, ktoré tento smer ovplyvnili. Odborné slovo lektorky zo Slovenského národného múzea dopĺňali nádherné filmové ukážky.

  • Študenti stredných škôl prišli pozdraviť seniorovŠtudenti stredných škôl prišli pozdraviť seniorov
   Študenti Gymnázia Billíkova a žiaci ZŠ Nejedlého ul. z bratislavskej Dúbravky dňa 14.3.2024 prišli pozdraviť a potešiť kultúrnym programom zostaveným z piesní, básni, tancov a ďakovaní starkým za všetko dobré, čo v živote urobili.

  • Zábavné dopoludnie s dobrovoľníkmi spoločnosti HENKELZábavné dopoludnie s dobrovoľníkmi spoločnosti HENKEL
   Naše zariadenie má zavedené kvalitne fungujúce dobrovoľnícke programy. Dobrovoľníci radi chodia k nám za seniormi, naši seniori zase veľmi radi strávia svoj voľný čas s nimi. Preto pravidelne organizujeme dobrovoľnícke stretnutia nielen v stredu v strede týždňa, ale aj cez víkend. Dobrovoľníčky zo spoločnosti HENKEL Slovensko k nám už chodia niekoľko rokov, aby pobavili našich seniorov, porozprávali sa s nimi, poprechádzali, ale aj zacvičili.

  • MDŽ – sviatok úcty k ženámMDŽ – sviatok úcty k ženám
   Medzinárodný deň žien, pripadajúci každoročne na 8. marec, je medzinárodne uznávaný sviatok stanovený OSN k výročiu štrajku 40 000 newyorských krajčírok v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie povinného desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. My sme si tento sviatok pripomenuli 7.3.2024 hudobno-slovným pásmom, v ktorom sa predstavil súbor Matičiar.

  • Beauty deň s Mary KayBeauty deň s Mary Kay
   MARY KAY je jednou z najväčších kozmetických spoločností zaoberajúcich sa priamym predajom pleťovej a dekoratívnej kozmetiky. Naše dámy – seniorky si dopriali chvíľku pre seba, dopriali svojej pleti starostlivosť, ale i starostlivosť svojím rukám.

  • Hrady a zámky Slovenského národného múzeaHrady a zámky Slovenského národného múzea
   Hrady, zámky a kaštiele predstavujú jednu zo súčastí našej kultúrnej identity. Hodnotovo určite patria k najvýznamnejším stavbám, aké boli kedy na našom území postavené, a svojím tvaroslovím prinášajú do nášho prostredia všetky slohové štýly, ktorými prešlo umenie a architektúra počas svojho dve-tisícročného vývoja v Európe. Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou a rozsahom spravovaného majetku aj najväčšou kultúrnou inštitúciou v Slovenskej republike.

  • CanisterapiaCanisterapia
   Canisterapia je jednou z foriem animoterapie. Canisterapia využíva pozitívne pôsobenie psa domáceho na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Uplatňuje sa hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda v situáciách, keď iné metódy nemožno použiť, alebo nie sú účinné. Takúto zaujímavú metódu terapie sme si vyskúšali aj v našom zariadení so psíkom 21. februára 2024. Seniori boli nadšení a veľmi potešení, pretože mnohí z nich mali kedysi psíka alebo mačku.

  • Zábavné dopoludnie s dobrovoľníkmi spoločnosti Henkel SlovenskoZábavné dopoludnie s dobrovoľníkmi spoločnosti Henkel Slovensko
   Aj v roku 2024 pokračuje osvedčená spolupráca s firmou Henkel. Dňa 10. februára 2024 do nášho zariadenia opäť zavítali dobrovoľníčky z tejto spoločnosti. Pre seniorov pripravili vedomostné kvízy.

  • Fašiangová veselicaFašiangová veselica
   Je to obdobie od konca Vianoc, teda od Troch kráľov do Popolcovej stredy, po ktorej nasleduje štyridsaťdňový pôst až do Veľkého piatku, začiatku veľkonočných sviatkov. Fašiangy znamenajú prechod od zimného k jarnému obdobiu a vyznačujú sa veselosťou, hodovaním, zábavou. V minulosti sa v tomto období organizovali svadby, zabíjačky, ľudové veselice. Najbujarejšími boli posledné dni pred Popolcovou stredou.

 • Podujatia 2023
  • Krabice plné lásky a vianočné stretnutie s deťmiKrabice plné lásky a vianočné stretnutie s deťmi
   Na 20. december 2023 určite tak ľahko nezabudneme. V tento deň sme s stretli s deťmi zo Spojenej školy na Dúbravskej ceste, ktoré nás prišli pozdraviť a potešiť darčekom v rámci projektu „Krabice plné lásky“. V úvode stretnutia sa prihovorila všetkým prítomným pani riaditeľka školy a pozdravila všetkých prítomných, popriala krásne a pokojné prichádzajúce vianočné sviatky.

  • Sponzorský dar Nadácie VeoliaSponzorský dar Nadácie Veolia
   Nadácia Veolia Slovensko finančne prispela na nákup zdravotných pomôcok pre imobilných seniorov v zariadení Domov pri kríži v bratislavskej Dúbravke. Sprchovacie ležadlo a terapeutické kreslo sú pre domovy sociálnych služieb neodmysliteľnou pomôckou pri manipulácií s imobilnými seniormi, ktoré pomôžu pri komplexnej opatrovateľsko-ošetrovateľskej činnosti. Vďaka tejto podpore sa zjednoduší práca personálu, zlepší sa hygiena imobilných seniorov a predovšetkým im bude zabezpečený komfort, nakoľko tieto pomôcky slúžia na uvoľnenie svalstva a polohovanie.

  • Vianočný koncertVianočný koncert
   K vianočnému času patria aj vianočné koncerty a tento rok bol opäť aj v našom zariadení dňa 14. decembra 2023. Hudobná nádielka bola naozaj štedrá. Svoje vystúpenie si pre seniorov pripravili členovia hudobného umeleckého združenia CULTURA HUMANA, ktorí mali vo svojom repertoári množstvo krásnych vianočných a sakrálnych melódií a piesní.

  • Stretnutie v záhrade pri vianočnom punčiStretnutie v záhrade pri vianočnom punči
   Vôňa vianočného punču pod tisíckami svetiel a blikajúcim stromčekom je snáď najlepšia voľba ako sa nabudiť tou pravou atmosférou najkrajších sviatkov v roku. Tento jemný aromatický nápoj patrí v mnohých krajinách k tradičným rodinným oslavám, večierkom a menším besiedkam. Milióny domácnosti začínajú sviatky radosti a pokoja lahodným nápojom, ktorý popíjajú v kruhu rodiny pri vianočnom stromčeku. Vytvára tú pravú vianočnú atmosféru, preto si bez neho mnohí tieto dni ani len nevedia predstaviť.

  • Katarínska zábavaKatarínska zábava
   Ani my v dnešnom uponáhľanom svete nezabúdame na tradičné slovenské zvyky a tradície. Na sviatok svätej Kataríny, ktorá ma meniny 25. novembra, sa v slovenských mestách a dedinách konajú tanečné zábavy, tak ako tomu bolo v minulosti, tak je to aj dnes a bokom nemôžeme zostať ani my. Tradícia organizovania Katarínskej zábavy sa začala v našom zariadení pred viacerými rokmi. Všetci klienti sa na ňu vždy veľmi tešia.

  • Stretnutie jubilantovStretnutie jubilantov
   Domov pri kríži si v stredu 15. novembra 2023 pre svojich jubilantov a jubilantky, ktorí v druhom polroku 2023 oslávili 70, 75, 80, 85, 90, 95 rokov pripravil slávnostné stretnutie na počesť ich významného životného jubilea.

  • Slávnostný koncert venovaný mesiacu október – mesiacu úcty k staršímSlávnostný koncert venovaný mesiacu október – mesiacu úcty k starším
   Mesiac október by mal byť pre náš všetkých aj pripomienkou, ako si uctiť starších ľudí v našom okolí. Starnutie je zákonitý, všeobecný jav, ktorému podliehajú všetky živé organizmy, teda aj my ľudia. Je to nezvratný a postupný proces v našom živote. Úcta k starším ľuďom by mala byť predovšetkým prirodzenou súčasťou nášho života, mala by byť spontánna a nenásilná.

  • Milan Rastislav ŠtefánikMilan Rastislav Štefánik
   Astronóm, cestovateľ, politik, letec, diplomat, francúzsky generál, pochádzal z rodiny evanjelického farára, vzdelaného národovca, ktorého dom navštevovali predstavitelia inteligencie. Ako nadšený astronóm odišiel do Meudonu vo Francúzsku, kde chcel pracovať vo hvezdárni profesora Janssena. Ten podporil jeho začínajúcu vedeckú kariéru.

  • Župná olympiáda seniorovŽupná olympiáda seniorov
   „Bratislavská župa“ dlhodobo podporuje aktívnych seniorov. Dôkazom toho je aj X. ročník Župnej olympiády seniorov, ktorej sa dňa 23. septembra 2023 zúčastnilo aj športové družstvo seniorov nášho zariadenia. Olympiáda sa konala v Domove sociálnych služieb a rehabilitačnom stredisku ROSA na bratislavskej Patrónke. Tento rok súťažilo 50 seniorských tímov.

  • Jazda vláčikom BlaváčikomJazda vláčikom Blaváčikom
   Čo zaujímavé ešte pripraviť pre našich seniorov, pokiaľ je ešte krásne slnečné jesenné počasie? Porozmýšľali sme a napadlo nás, že by sme si mohli zopakovať jazdu na vláčiku Blaváčiku a ukázať, čo všetko sa v Bratislave za posledné obdobie zmenilo, prípadne niektorým, ktorí nepoznajú Bratislavu ukázať, aké zaujímavosti sa tu nachádzajú. Od nápadu prešlo k činu a tak sme dňa 17. septembra 2023 zorganizovali výlet vláčikom Blaváčikom, dohodli si hodinovú jazdu a okruh so spoločnosťou, ktorá vláčiky prevádzkuje.

  • Etnologička Katarína Nádaská rozpráva o tradíciáchEtnologička Katarína Nádaská rozpráva o tradíciách
   Niektoré slovenské zvyky a tradície sú zvláštne a ich význam hrôzostrašný. Jedna z najznámejších slovenských etnologičiek Katarína Nádaská pozná odpovede na všetky otázky ohľadom zvykov a tradícií.

  • Stretnutie s dobrovoľníkmi z Bratislavskej arcidiéznej farskej charity v DúbravkeStretnutie s dobrovoľníkmi z Bratislavskej arcidiéznej farskej charity v Dúbravke
   Domov pri kríži nadviazal spoluprácu s dobrovoľníkmi Bratislavskej arcidiéznej farskej charity v Dúbravke. Naši seniori spoznali tak mnoho inšpiratívnych ľudí, ktorí sú zapálení pre svoju prácu dobrovoľníka. Dobrovoľníci venujú našim seniorom svoj voľný čas, svoje zručnosti, schopnosti, vedomosti.

  • VinobranieVinobranie
   Príjemný zvyk, osláviť úrodu, sa pomaly ale isto rozšíril aj na naše územie. Vinohradníctvo tu bolo dôležitou súčasťou života obyvateľstva. Na začiatku 20. storočia zažili oberačkové slávnosti pre krízu útlm a prebiehali len komorne vo viechach. Tradície na chvíľu ožili v 30. rokoch, kým ich opäť nezatienil začiatok vojny. Až v roku 1958 sa začali opäť tešiť obľube a pretrvávajú s istými obmenami dodnes.

  • Leto počas jesene života využili naši seniori v Domove pri kríži naplnoLeto počas jesene života využili naši seniori v Domove pri kríži naplno
   Letné hrejivé lúče vytiahli našich seniorov do záhrady, kde sa môžu prejsť, posedieť si v altánku alebo na lavičkách a pokochať sa krásou prírody.

  • Aktívny mozogAktívny mozog
   Je dobre známe, že mozog je hlavným orgánom ľudského nervového systému, keďže kontroluje väčšinu činností nášho tela a je schopný spracovať veľké množstvo informácií. Okrem toho je sídlom našich emócií a kognitívnych schopností, vrátane dlhodobého a krátkodobého myslenia, pamäte a rozhodovania. Mozog sa stáva aktívnejším, keď sa môže niečím zaoberať. Pre dlhý a aktívny život musíme náš mozog trénovať.

  • Popoludnie so zmrzlinouPopoludnie so zmrzlinou
   Chladivé pokušenie zaženie všetky starosti, preto leto a dobrá zmrzlina patria k sebe. Stačí jediný kopček a hneď je vám lepšie. Rozhodli sme sa preto, že zorganizujeme pre našich seniorov super zmrzlinové popoludnie. Okrem dobrej zmrzliny sme pridali aj domácu levanduľovú a bazovú limonádu. Nasadili sme si sociálne pracovníčky klobúky na hlavu, aby nás bolo lepšie rozoznať, že my sme tie, ktoré budeme zmrzlinu podávať.

  • Letu otvára sa záhradaLetu otvára sa záhrada
   Dňa 28.6.2023 sme zorganizovali pre našich obyvateľov v jedálni, keďže sa nám počasie pokazilo letnú slávnosť pod názvom Letu otvára sa záhrada. Na úvod pani riaditeľka všetkých prítomných srdečne privítala a popriala príjemnú zábavu.

  • Beauty deň s Mary KeyBeauty deň s Mary Key
   MARY KAY je jednou z najväčších kozmetických spoločností zaoberajúcich sa priamym predajom pleťovej a dekoratívnej kozmetiky. Naše dámy – seniorky si dopriali chvíľku pre seba, dopriali svojej pleti starostlivosť, ale i starostlivosť svojím rukám. Dňa 21.6.2023 dopoludnia prišli medzi seniorky odborníčky–kozmetičky, ktoré sa o seniorky postarali a poskytli im základné ošetrenie pleti, odborné poradenstvo, ošetrenie rúk, tzv. “saténové ruky.“

  • Zábavné sobotňajšie dopoludnie s dobrovoľníkmi zo spoločnosti HENKELZábavné sobotňajšie dopoludnie s dobrovoľníkmi zo spoločnosti HENKEL
   Ďalším skvelým podujatím bolo dňa 17.6.2023 stretnutie s dobrovoľníčkami zo spoločnosti HENKEL, ktoré opäť pripravili veľa zábavy a súťažných aktivít pre seniorov. Zábavy a smiechu bolo dosť, odmenou za výborné vedomosti a zručnosti bol milý darček od dievčat zo spoločnosti HENKEL, ktorému sa všetci potešili. Seniori sa tešia už na ďalšie stretnutia.

  • Folklór na SlovenskuFolklór na Slovensku
   Slovensko má bohaté kultúrne tradície, folklór je veľmi výrazný a zaujímavý. Slovenský národ svoj folklór dôsledne udržiava, piesne, hudba a tanec sa prenášajú z generácie na generáciu. Slovenský folklór je časť tradičnej slovenskej ľudovej kultúry zahŕňajúca slovesnú, hudobnú a dramatickú ľudovú tvorbu Slovákov. Je významnou zložkou slovenskej kultúry.

  • Naše mestoNaše mesto
   Tento rok, konkrétne 9.6.2023 sme sa opäť zapojili do najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva na Slovensku „NAŠE MESTO“, ktoré každoročne organizuje nadácia PONTIS. 10 dobrovoľníkov zo spoločnosti ACCENTURE opustilo v tento deň svoje pracovisko a prišli do nášho zariadenia, aby sa v rámci tohto projektu venovali popoludní našim seniorom, s ktorými absolvovali rôzne hry, kvízy, prechádzky a rozhovory.

  • Naši jubilantiNaši jubilanti
   Každý z nás sa určite počas svojho života zastavil na pár minút a premýšľal, ako ten čas rýchlo plynie. Pravda odveká je, že mnoho vecí v živote človeka sa dá zastaviť, avšak čas a roky nie. Možno i preto sme radi, že sa v našom zariadení stalo milou tradíciou stretnutie jubilantov. Aspoň na tých pár chvíľ máme pocit, že čas zastal a pri spomienkach jednotlivých účastníkov dnešného stretnutia, sa dokonca o nejaký rok vrátite aj späť.

  • Zábavné sobotňajšie dopoludnie s dobrovoľníkmi zo spoločnosti HENKELZábavné sobotňajšie dopoludnie s dobrovoľníkmi zo spoločnosti HENKEL
   Dobrovoľníctvo má v spoločnosti Henkel Slovensko dlhodobú tradíciu. Dobrovoľnícky program s názvom Henkel helps, ktorý nadväzuje na aktivity, ktoré zamestnanci smerujú práve ku komunite seniorov. Naša spolupráca v oblasti dobrovoľníctva trvá už vyše 5 rokov a vždy sa na aktivity dobrovoľníkov spoločnosti HENKEL seniori veľmi tešia. Tentokrát mali seniori za úlohu niekoľko zaujímavých skladačiek poskladať do 1 veľkého obrazca a taktiež sa popasovali s rôznymi drobnými úlohami, ktoré sa týkali ich zručnosti.

  • Všetko o mozguVšetko o mozgu
   Mozog človeka je zložité zoskupenie vyšších a najvyšších nervových centier, ústredný orgán nervovej sústavy človeka. Skladá sa z niekoľkých oddielov, ktoré sú uložené v lebečnej dutine. Mozog je orgán, v ktorom spočíva naša osobnosť a jedinečnosť. Tieto, ale množstvo ďalších zaujímavých informácií sme sa dozvedeli od lektorky z Centra MEMORY, ktorá nám veľa vecí vysvetlila a niektoré si na nás aj priamo overila na prednáške dňa 23.5.2023. Bolo to veľmi zaujímavé a veríme, že si to niekedy ešte zopakujeme.

  • Den matiekDeň matiek
   Deň matiek je deň, kedy sa vzdáva úcta matkám a materstvu. Je oslavovaný v rôzne dni na mnohých miestach po celom svete, vychádza z rôznych tradícií, napr. vo Veľkej Británii, inak v arabských krajinách a mnoho ďalších. Na Slovensku sa Deň matiek oslavuje druhú májovú nedeľu.

  • BratislavaVeľký kvíz o Slovensku
   Každá krajina má okrem najväčších zaujímavostí aj veľa ďalších zaujímavých miest, ktorými sa rada pýši. Na Slovensku sú to jedinečné technické riešenia na prekonávanie prírodných prekážok, prírodné a kultúrne unikáty či nevšedné obydlia. Na Slovensku máme množstvo nádherných historických pamiatok a prírodných zaujímavostí, množstvo pamiatok UNESCO, prírodné rezervácie atď.

  • Stavanie mája – gulášovicaStavanie mája – gulášovica
   Máj je pôvodne mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový, ktorý mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom, symbol na jar sa obnovujúcej prírody.

  • Kaštieľ Dolná Krupá – história a zaujímavostiKaštieľ Dolná Krupá – história a zaujímavosti
   Kaštieľ Dolná Krupá – prednáškovo – filmové podujatie, na ktorom sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí o sídle šľachtického rodu Brunsvik – Chotek a osudoch jeho majiteľov. Spomenuli sme tiež vzťah L. van Beethovena s Dolnou Krupou a Slovenskom, príbeh nesmrteľnej milej a významnej ženy tohto rodu.

  • Zábavné sobotňajšie dopoludnie s dobrovoľníkmi zo spoločnosti HENKELZábavné sobotňajšie dopoludnie s dobrovoľníkmi zo spoločnosti HENKEL
   Dobrovoľníctvo má v spoločnosti Henkel Slovensko dlhodobú tradíciu. Dobrovoľnícky program s názvom Henkel helps, ktorý nadväzuje na aktivity, ktoré zamestnanci smerujú práve ku komunite seniorov.

  • Kriminalita páchaná na seniorochKriminalita páchaná na senioroch
   Desiatky, možno až stovky slovenských seniorov každoročne prídu o svoje celoživotné úspory. A to len preto, že naletia vymysleným príbehom podvodníkov. Projekt DESATORO odhaľuje praktiky, s ktorými pracujú podvodníci. Zároveň prináša desať základných pravidiel, ktorými by sa mal riadiť každý senior v každodennom živote.

  • VEĽKÁ NOC a jej tradícieVEĽKÁ NOC a jej tradície
   Veľká noc sa spája s rôznymi tradíciami, zvyklosťami, pranostikami, vinšmi, modlitbami, ale aj s dobrým jedlom, stretávaním sa rodiny, návštevou kostolov a inými dnes už takmer zabudnutými úkonmi, ktoré vychádzali najmä z tradičného vidieckeho života obyvateľstva.

  • Stretnutie so včelárom na tému APITERAPIAStretnutie so včelárom na tému: APITERAPIA - liečenie včelými produktami, spojené s ochutnávkou
   Viac ako tri generácie Dedinských chovajú včely a dodávajú na trh ich sladký, chutný a liečivý produkt. O tom, že med je prírodným zázrakom, všetci vieme. Nie náhodou sa o ňom predsa hovorí ako o tekutom zlate. Minimálne rovnakú pozornosť si ale zaslúžia aj včely, ktoré ho vyrábajú.

  • MDŽ – sviatok lásky a úcty k ženámMDŽ – sviatok lásky a úcty k ženám
   Medzinárodný deň žien (MDŽ) sa oslavuje na celom svete a v niektorých krajinách je tento deň dokonca vyhlásený za deň pracovného pokoja. MDŽ sa slávi v mnohých štátoch sveta ako prejav úcty k ženám a ich právam, a to bez ohľadu na ich národné, národnostné, etnické, jazykové, kultúrne, ekonomické alebo politické postavenie. Je prejavom solidarity medzi ženami a súčasne spomienkou na snahu za zrovnoprávnenie žien, najdlhšiu revolúciu v dejinách ľudstva.

  • Fašiangová veselicaFašiangová veselica
   Je to obdobie od konca Vianoc, teda od Troch kráľov, do Popolcovej stredy, po ktorej nasleduje štyridsaťdňový pôst až do Veľkého piatku, začiatku veľkonočných sviatkov. Fašiangy znamenajú prechod od zimného k jarnému obdobiu a vyznačujú sa veselosťou, hodovaním, zábavou.

  • Valentín myslí aj na seniorovValentín myslí aj na seniorov
   14. február je deň, kedy sa oslavuje Valentín. Tento deň je síce sviatkom všetkých zamilovaných, ale tiež vieme, že február sa odpradávna považuje za mesiac lásky a vzájomnej úcty. Či už na Valentína, alebo iný deň v roku, je dôležité, aby sme dali najavo svoju lásku, city a úctu k druhému človeku.

  • ružaŠľachtitelia ruží na Slovensku 1
   Vo februári sme začali aktivity krásnou témou, akou sú ruže. Prvú časť rozprávania o ružiach a histórii šľachtenia ruží na Slovensku sme otvorili dňa 8.2.2023. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavého o histórii šľachtenia ruží začiatkom 20. storočia, predstavili sme si ruže vyšľachtené Rudolfom Geschwindom v Krupine a premietli sme si zaujímavý film o jednom z najväčších rozárií, ktoré založila grófka Choteková v Dolnej Krupej. Bolo to veľmi zaujímavé rozprávanie a všetci sa už tešíme na druhú časť.

 • Podujatia 2022
  • Vianočný lesVianočný les
   Na Primaciálnom námestí vyrástol čarovný VIANOČNÝ LES. Pre dobrú vec ich vyzdobili šikovné deti z 27 bratislavských materských, základných a umeleckých škôl a z centra voľného času. Stromčeky boli na námestí vytavené niekoľko dní, aby sa z nich mohli potešiť mnohí návštevníci Bratislavy, ale i okoloidúci. Boli naozaj veľmi krásne, ukázalo sa, že deti majú veľkú fantáziu a ozdoby, ktoré na stromčeky vyrobili, boli naozaj originálne.

  • MikulasMikuláš v Domove
   Na svätého Mikuláša, už je celá zima naša - hovorí jedna stará ľudová pranostika. Zima je už za dverami a s ňou aj predvianočné tradície a zvyky. Či ste starí a či mladí, nejestvuje na svete človeka, ktorý by nepoznal deduška s červenou čiapkou, drevenou barlou a dlhočiznou striebornou bradou. V Amerike prezývaný Santa Claus, u nás zas Mikuláš. Svätec, ktorý v minulosti naozaj žil a existoval, prichádza každoročne začiatkom decembra potešiť milióny detí, ale i dospelých na celom svete.

  • Lístok do nebaLístok do neba
   Spojenie slova a hudby patrí k najprirodzenejším a najfrekventovanejším podobám umeleckého stvárnenia. Človek počúva a pritom môže hudbu a básne preciťovať, od príjemného pocitu, dobrej nálady až k veľkej radosti, môže prežívať rôzne predstavy od konkrétnych, spomienkových až k neskutočným.

  • VinobranieVinobranie
   K septembru patrí tradične aj Vinobranie. My sme tiež chceli zažiť tú pravú atmosféru začiatku jesene a zorganizovali sme pre našich obyvateľov vinobranie, na ktorom nechýbala dobrá hudba v podaní hudobnej skupiny Charlie´s Duo, plnených lokší a dobrého hrozna.

  • Jazda vláčikom BlaváčikomJazda vláčikom Blaváčikom
   Čo zaujímavé ešte pripraviť pre našich seniorov, pokiaľ je krásne letné počasie? Porozmýšľali sme a napadlo nás, že by sme im mohli spríjemniť letné dopoludnie jazdou na vláčiku Blaváčiku a ukázať, čo všetko sa v Bratislave za posledné obdobie zmenilo, prípadne niektorým, ktorý nepoznajú Bratislavu ukázať, aké zaujímavosti sa tu nachádzajú.

  • Zabavme sa spoločne v záhrade – zábavné štvrtkyZabavme sa spoločne v záhrade – zábavné štvrtky
   Ničnerobenie a nuda napomáhajú k zhoršovaniu chorôb u starších ľudí. Ľudia všetkých vekových kategórií by mali tráviť čas zmysluplne, a to sa týka aj starších ľudí. Hoci ich možnosti môžu byť kvôli fyzickým aj psychickým ochoreniam obmedzené, s trochou predstavivosti sa vždy dajú nájsť nejaké aktivity. Nuda a ničnerobenie vyvolávajú zlú náladu a podráždenosť.

  • Zaspomínajme si na staré filmové melódieZaspomínajme si na staré filmové melódie
   Hudba je súčasťou každého filmu. Vyvoláva emócie, ktoré sú pre dobrý príbeh veľmi potrebné. Traduje sa, že ak ju nevnímame, je geniálna. Film a hudba, to sú aspekty, ktoré k sebe patria. Takmer každý nezabudnuteľný film disponoval nezabudnuteľnou hudbou a my sme sa dnes pozreli prostredníctvom magnetofónu i zaujímavého čítania na skladby z filmov, ktoré v nás niečo zanechali.

  • Stretnutie pri hudbeStretnutie pri hudbe
   27. júla 2022 bol krásny slnečný deň a preto sme ho využili opäť na posedenie pri hudbe. Naši seniori sa usadili pekne v chládku, aby melódie nielen počúvali, ale kto chcel si mohol aj zatancovať a zaspievať spolu s naším hudobným hosťom Romanom.

  • Zabavme sa spoločne v záhradeZabavme sa spoločne v záhrade
   Ničnerobenie a nuda napomáhajú k zhoršovaniu chorôb u starších ľudí. Ľudia všetkých vekových kategórií by mali tráviť čas zmysluplne, a to sa týka aj starších ľudí. Hoci ich možnosti môžu byť kvôli fyzickým aj psychickým ochoreniam obmedzené, s trochou predstavivosti sa vždy dajú nájsť nejaké aktivity. Nuda a ničnerobenie vyvolávajú zlú náladu a podráždenosť.

  • Zábavné športové dopoludnieZábavné športové dopoludnie
   Hýbať sa treba celý život a nielen vtedy, keď musíme. Pravidelnou a správne zvolenou formou pohybu navyše možno predchádzať mnohým fyzickým i psychickým problémom. Seniori spolu so sociálnymi pracovníčkami a fyzioterapeutom spojili šport so zábavou a vrátili sa na chvíľu do detských čias, keď sa takto hrávali s priateľmi na uliciach.

  • Stretnutie pri hudbeStretnutie pri hudbe
   29. júna 2022 bol krásny slnečný deň a preto sme ho využili na posedenie pri hudbe. Naši seniori sa usadili pekne v chládku, aby melódie nielen počúvali, ale kto chcel si mohol aj zatancovať a zaspievať spolu s naším hudobným hosťom Vladkom.

  • Stretnutie s Marekom RiečanomStretnutie s Marekom Riečanom
   23. jún 2022 bol pre našich seniorov veľmi krásny a povzbudzujúci deň, pretože po dlhšom čase sa mohli opäť stretnúť so svojím obľúbeným duchovným pánom Marekom Riečanom, ktorý im rozprával o tom, že život prináša nielen zlé, ale predovšetkým pozitívne správy. Pripomenul im, že sa nesmieme vzdávať, musíme sa snažiť žiť dnešok tak, aby sme boli sami na seba hrdí, spokojní a vyrovnaní s tým, čo život prináša. Stretnutie nám všetkým dalo veľké povzbudenie do ďalšieho života.

  • kvetyStretnutie jubilantov
   Dňa 15. júna 2022 sa v našom zariadení uskutočnilo stretnutie jubilantov, ktoré organizujeme 2x do roka pre tých, ktorí sa v 1. či 2. polroku dožívajú významného životného jubilea. Na toto podujatie boli pozvaní všetci tí jubilanti, ktorí v tomto prvom polroku oslávili životné jubileum – 70, 75, 80, 85, 90 a 95 rokov.

  • NAŠE MESTO /projekt/NAŠE MESTO /projekt/
   Domov pri kríži sa už po piatykrát zapojil do projektu NAŠE MESTO, ktorý organizovala nadácia PONTIS. Dňa 10. júna 2022 popoludní prišli do nášho zariadenia dobrovoľníci – zamestnanci spoločnosti ACCENTURE, s. r. o. v Bratislave, ktorí nám prišli skrášliť, vyčistiť a zlepšiť naše prostredie, predovšetkým záhradu, ktorú naši seniori veľmi obľubujú.

  • Letu otvára sa záhradaLetu otvára sa záhrada
   Naša záhrada je oázou oddychu a priestorom, kde dokážeme načerpať novú silu a energiu do ďalších všedných dní. Doprajeme si v nej aj kvalitný oddych, ale i množstvo krásnych a zaujímavých aktivít. Jednou z takýchto aktivít je i už tradičné podujatie pod názvom LETU OTVÁRA SA ZÁHRADA, ktorú sme pre našich obyvateľov zorganizovali dňa 8. júna 2022.

  • Stretnutie s deťmi z MŠ Pri krížiStretnutie s deťmi z MŠ Pri kríži
   V mesiaci máj 2022 mali možnosť materské školy, ale i základné školy potešiť srdcia seniorov prostredníctvom projektu „LÁSKA KVITNE V KAŽDOM VEKU“. Naše zariadenie navštívili detičky z MŠ Pri kríži v bratislavskej Dúbravke, ktoré spoločne s pani učiteľkami zapojili fantáziu a do pohľadníc vložili kúsok svojho detského srdiečka formou krásneho obrázku či už nalepeného alebo vlastnoručne nakresleného.

  • Najkrajšie veľkonočné vajíčkoNajkrajšie veľkonočné vajíčko
   Sú šikovní, kreatívni a umenie je pre nich aj forma terapie. Takýto názor majú na seniorov na odbore sociálnych vecí Bratislavského samosprávneho kraja a preto pripravili začiatkom apríla pre všetkých prijímateľov sociálnych služieb v kraji súťaž o najkrajšie veľkonočné vajíčko. Prijímatelia sociálnych služieb mali do 12. apríla doručiť vlastnoručne vytvorené veľkonočné vajíčko. Mohlo byť namaľované, upečené, nakreslené, vyšité alebo uháčkované. Podstatné bolo, aby seniori vytvorili vajíčko vlastnými rukami a bolo originálne. Zapojiť sa mohli všetky zariadenia v kraji a spolu prišlo vyše sto výtvorov.

  • Slovenka roka 2022Slovenka roka 2022
   Vážení rodinní príslušníci, radi by sme sa s Vami podelili o radosť, ktorú zdieľame spoločne s našou pani riaditeľkou, ktorá bola nominovaná v ankete SLOVENKA ROKA 2022, ktorú vyhlasuje už po štrnástykrát Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a Slovenským národným divadlom.

  • Život v domove v čase pandémieŽivot v domove v čase pandémie
   Rok 2022 je ešte stále poznačený pandémiou a opatreniami, ktoré nás majú chrániť, z toho dôvodu sme museli pristúpiť k obmedzeniu skupinových aktivít a veľkých kultúrno-spoločenských podujatí. Aby ale našim seniorom nebolo smutno, snažili sme sa vždy, keď sa opatrenia trochu uvoľnili, spríjemniť im chvíle aktivitami, ktoré sú dovolené a ktoré môžeme spoločne absolvovať. Zrealizovali sme teda niekoľko tréningov pamäti, tematických programov, cestovateľské okienko, chvíľku s hudbou a diskusné fórum.

 • Podujatia 2021
  • Vianoce v DomoveVianoce v Domove
   Vianoce. Ten ikonický čas pokoja a pohody, radosti a šťastia. Neexistuje snáď človek, ktorý by sa na tento sviatok netešil. Už len to vedomie, že prichádzajú, dokáže samo o sebe vyčarovať úsmev na tvári mnohým. O ČOM BY VIANOCE MALI BYŤ? O ľuďoch. Vždy to o nich bolo. Bolo to o rodine, bolo to o blízkych. A malo by to byť o nich aj dnes. Mali by byť o vyjadrení vďačnosti, že sa títo ľudia v našich životoch nachádzajú, že sú ich súčasťou.

  • Stretnutie s hudbou a poéziouStretnutie s hudbou a poéziou
   Na stretnutie s hudbou a poéziou sa vždy veľmi tešíme. Poézia a hudba patrili vždy k sebe. Človek počúva a pritom môže hudbu preciťovať, od príjemného pocitu, dobrej nálady až k veľkej radosti, môže prežívať rôzne predstavy. 30. októbra 2021 medzi nás zavítali hostia z Prahy - DUO HORAJ.

  • BIBLIA – kniha kníhBIBLIA – kniha kníh
   Biblia sa pokladá za cenný kultúrno-historický dokument ľudstva. Bibliou sa zaoberajú okrem (kresťanskej teológie) aj vedné disciplíny ako biblická kritika, dejiny literatúry, hebraistika atď. Nie je to len kniha, je to kultúra, literárny žáner i história Izraela. Bola preložená do viac ako 2 000 jazykov a je jednou z najpredávanejších kníh na svete.

  • Slávnostný koncert pri príležitosti mesiaca október – Mesiac úcty k staršímSlávnostný koncert pri príležitosti mesiaca október – Mesiac úcty k starším
   Mesiac október by mal byť pre náš všetkých pripomienkou, ako si uctiť starších ľudí v našom okolí. Starnutie je zákonitý, všeobecný jav, ktorému podliehajú všetky živé organizmy, teda aj my ľudia. Je to nezvratný a postupný proces v našom živote.

  • Vinobranie spojené s 30. výročím vzniku DOMOVA PRI KRÍŽIVinobranie spojené s 30. výročím vzniku DOMOVA PRI KRÍŽI
   DOMOV PRI KRÍŽI – je zariadenie pre seniorov, ktoré vzniklo v roku 1991. Tento rok sme oslavovali a pripomenuli si jeho 30. výročie. Poskytovanie kvalitných sociálnych služieb a profesionalita zamestnancov je hlavným poslaním našej práce. Dôraz kladieme na vytváranie sociálnej istoty našich obyvateľov, nediskriminačný prístup k nim a rešpektovanie ich ľudských práv a dôstojnosti.

  • Seniori, pozor na podvodníkov!Seniori, pozor na podvodníkov!
   SENIORI POZOR – nestaňte sa obeťou zlodejov a podvodníkov, pri komunikácii s cudzími osobami buďte opatrní, hlavne tými, ktorých nepoznáte a volajú vám ako vaši príbuzní, ako lekári, či vnuci a žiadajú požičať peniaze na rôzne účely. To sú indície, ktoré polícia opakovane zaznamenáva ako trestnú činnosť páchanú na senioroch. Osoby vyššieho veku sa pre svoju dôverčivosť a nepoučiteľnosť stávajú často obeťami podvodov a krádeží.

  • Divadelné predstavenie – ZOZNAMKADivadelné predstavenie – ZOZNAMKA
   21. septembra 2021 prišli do nášho zariadenia 2 skvelí improvizátori, slovenskí herci OĽGA BELEŠOVÁ a ROMAN POMAJBO. Pripravili si pre nás divadelnú show pod názvom ZOZNAMKA.

  • Jesenné aranžovanieJesenné aranžovanie
   V septembri odovzdáva leto vládu čarokrásnej jeseni. Pre niekoho je to jedno z najromantickejších ročných období. Vychutnali sme si aj s našimi obyvateľmi farebnosť jesennej prírody a vytvorili si originálne dekorácie do našich priestorov.

  • Naša jubilantka – pani Mária SmolárikováNaša jubilantka
   Život je poskladaný z mnohých malých dní, ktoré prinášajú svoje radosti aj bežné starosti. Z času na čas však príde v živote každého človeka deň, ktorý je niečím výnimočný, je dôležitý. Takýchto dní je v ľudskom živote niekoľko a uchovajú sa v pamäti až do konca. Len málo ľudí na svete sa dožije takého krásneho vysokého veku a len málo ľudí si svet váži tak, že ich svet nechá po sebe kráčať 100 a viac rokov.

  • Muzikálové dopoludnieMuzikálové dopoludnie
   Čo je muzikál? Muzikál je dramatický žáner, ktorý spája literatúru, hudbu a tanec. Pozostáva z piesní, tanca, zábavnej hudby, ale čerpá aj z folklóru. Muzikál vznikol v 20. rokoch 20. storočia. Jeho kolískou bola Amerika. Od roku 1950 sa začal šíriť aj v Európe.

  • Zábavu a šport – to máme radiZábavu a šport – to máme radi
   Zábava je využitie času na účel, ktorého zmyslom je zabaviť alebo odreagovať sa. Za zábavu je možné považovať veľa aktivít a preto aj my sme pre našich obyvateľov pripravili zaujímavé dopoludnie, ktoré sa nieslo v znamení športu, vedomostných kvízov, hádaniek, ale i spevu.

  • Zabavme sa spoločneZabavme sa spoločne
   Zabavme sa spoločne – bol názov spoločného stretnutia všetkých nás, ktorí sme mali chuť stretnúť sa v našej záhrade a spoločne si zahrať rôzne spoločenské hry, či si nakresliť pekný obrázok, alebo zasadiť nové kvetinky v našej mobilnej záhradke.

  • Tématické programyTématické programy
   aktivita realizovaná skupinovou formou, ktorá má náučno-vzdelávací charakter. Cieľom je pripomenutie si známe osobnosti z oblasti kultúrneho života, spoznávanie nových krajín z celého sveta, dovolenkových destinácií, kultúrnych pamiatok a iných zaujímavostí. Aktivita je spojená s premietaním dokumentov, fotiek a spoločnou diskusiou.

  • Stretnutie s Marekom Riečanom II.Stretnutie s Marekom Riečanom II.
   Mária Terézia - žena svojej doby. Mária Terézia bola celkom určite najvýznamnejšou ženou habsburskej dynastie a kľúčovou postavou v politike 18. storočia. Svet ju doteraz pozná ako kráľovnú, cisárovnú, vojvodkyňu, osvietenú panovníčku a reformátorku.

  • Letu otvára sa záhradaLetu otvára sa záhrada
   Tento rok, i keď ešte stále je pandémia, sme mohli zrealizovať našu obľúbenú aktivitu LETU OTVÁRA SA ZÁHRADA, pretože letný mesiac júl 2021 nám v súvislosti s COVID-automatom a jeho opatreniami dovoľuje stretávať sa.

  • Aranžovanie a mobilné záhradkyAranžovanie a mobilné záhradky
   Aranžovanie je činnosť, ktorú majú naše obyvateľky veľmi rady. Baví ich vymýšľať a vytvárať rôzne zaujímavé produkty či už zo živých, alebo umelých kvetov.

  • Stretnutie s Marekom Riecanom IStretnutie s Marekom Riečanom I.
   Človek-človeku-človekom. Nesmierne nás potešilo, že sme mohli v súlade s platnými opatreniami, ktoré vydalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pristúpiť aj ku realizácii niektorých našich aktivít.

  • Záhrada po zimeZáhrada po zime je vynovená
   Po zime si každá záhrada vyžaduje trochu starostlivosti. V zime obvykle pôsobia záhrady pochmúrne a menej príťažlivo. Chýba im svieža zeleň a farebnosť, ktorá je pre netypická počas sezóny. Stačí často veľmi málo a záhrada sa premení na oveľa viac zaujímavé miesto. Dokonca aj počas najchladnejších dní v roku. Všetko si však treba vopred naplánovať, alebo myslieť na tieto netradičné zimné ozvláštnenia.

 • Podujatia 2020
  • testovanie obyvateľovTestovanie obyvateľov a zamestnancov
   V dňoch 31.10.2020 – 1.11.2020, v rámci celoplošného testovania obyvateľstva na ochorenie COVID-19, prebehlo aj testovanie obyvateľov a zamestnancov nášho zariadenia, realizované priamo v Domove pri kríži. Celoplošné testovanie pomôže zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie vírusu. Tým, že sme sa otestovali, zistili sme nielen svoj vlastný stav, ale pomôžeme ochrániť aj svojich blízkych a ľudí v širšom okolí. S radosťou konštatujeme, že výsledky všetkých testovaných obyvateľov i zamestnancov sú NEGATÍVNE.

  • Zábavné dopoludnie s firmou HenkelZábavné dopoludnie s firmou Henkel
   Firma HENKEL SLOVENSKO spolupracuje s naším zariadením už piaty rok. Je to spolupráca, ktorá fantasticky funguje a ktorá pravidelne vysiela svojich dobrovoľníkov k nám, aby pobavili našich seniorov a strávili s nimi zaujímavé dopoludnie. Seniori sa vždy veľmi tešia týmto stretnutiam, pretože sú veľmi zábavné, radostné a plné zaujímavých prekvapení.

  • Fašiangová veselicaFašiangová veselica
   Tak ako každý rok vo februári, aj tento rok sme dňa 12. februára 2020 zorganizovali fašiangovú veselicu pre našich seniorov. Fašiangy - najveselšie zvyky počas roka majú pôvod v predkresťanskom období a patria k zvykom spojeným s prelomom zimy a jari. V minulosti ako aj dnes sú obdobím veselosti a hodovania, vyvrcholením ktorého je fašiangová zábava.

  • Stretnutie s poéziou a prózouStretnutie s poéziou a prózou
   Dňa 7. februára 2020 sme zorganizovali poetické dopoludnie so zaujímavými ľuďmi. Boli to spisovatelia, ktorí sa vo svojej tvorbe venujú písaniu poézie a prózy. Bolo ich 7, v úvode sa každý z nich v krátkosti predstavil a potom postupne každý z nich predstavil aj svoju tvorbu. Bolo to veľmi zaujímavé počúvanie, ktoré zaujalo všetkých prítomných seniorov.

  • Filmové dopoludnie pre seniorov a deti z centra FortunáčikFilmové dopoludnie pre seniorov a deti z centra Fortunáčik
   Deti z nízkoprahového centra FORTUNÁČIK k nám opäť zavítali aj tento rok. Pripravili sme pre nich zaujímavé filmové dopoludnie, na ktoré sa tešili spoločne s našimi seniormi. Premietali sme krásny dokumentárny film o živote tuleňov. Po ukončení premietania sa deti rozhodli namaľovať nám na výkresy to, čo práve videli na filmovom plátne.

  • Ježiš Kristus - osobnosť, ktorá zmenila svetJežiš Kristus - osobnosť, ktorá zmenila svet
   NA SVETE je veľa slávnych ľudí. Niektorí sú známi vo svojej komunite, vo svojom meste či vo svojej krajine. Iných poznajú ľudia na celom svete. No ak aj poznáte meno nejakého slávneho človeka, ešte to neznamená, že ho naozaj poznáte.

 • Podujatia 2019
  • VEOLIA potešila našich seniorovVEOLIA potešila našich seniorov
   Vianoce sú časom, kedy by mal každý človek cítiť, že nie je na svete sám. V tomto období chceme potešiť nielen svojich blízkych, ale veľakrát aj iných ľudí, osamelých ľudí, či deti v detských domovoch. Vianočné dávanie darčekov je nádhernou skúsenosťou a zážitkom. Naše zariadenie Domov pri kríži malo možnosť obdarovať seniorov darčekmi vďaka darcovskej podpore spoločnosti VEOLIA Energia, ktorá túto aktivitu vníma ako samozrejmú súčasť svojej firemnej kultúry. Veľká vďaka patrí teda spoločnosti VEOLIA ENERGIA, ktorá splnila priania našich seniorov a vrátila im tak do ich životov kúsok Vianoc. Splnením želaní tak vniesla do ich životov radosť a potešenie, pretože úsmevy na ich tvárach je pre všetkých tým najsilnejším „ďakujem“.

  • Vianočný koncertVianočný koncert
   Ku vianočnému času patria aj vianočné koncerty a tento rok bol opäť aj v našom zariadení dňa 18. decembra 2019. Hudobná nádielka bola naozaj štedrá.

  • VianocePríbeh Vianoc
   VIANOCE - to sú chvíle, v ktorých si uvedomujeme veľkosť ich poslania, ktoré sa tu formuje. Boli to Vianoce duchovné, Vianoce nádeje, kde sa rodí niečo nové, krásne. Nové spoločenstvo, noví ľudia, v ktorých sa rodí Ježiš.

  • Adventné stretnutie s dobrovoľníkmi z DM–DROGÉRIE MARKTAdventné stretnutie s dobrovoľníkmi z DM–DROGÉRIE MARKT
   Popoludnie v utorok 10. decembra 2019 patrilo našim seniorom a dobrovoľníkom z DM-Drogérii Markt. Spolupracujeme s nimi už dva roky a preto sme boli veľmi radi, že si našli čas aj v tomto krásnom adventnom období a prišli sa s nami porozprávať, zahrať si spoločenské hry, či zaspievať.

  • Mikuláš navštívil aj násMikuláš navštívil aj nás
   Tešia sa na neho tisíce detí, no nielen oni. Svojich oduševnených priaznivcov má určite aj medzi seniormi. Mikuláš prináša do domu radosť a pocit očakávania, každoročne presne v ten istý deň – 6. decembra. Mikuláš je historickou postavou, ktorú uctievajú ľudia po celom svete. Bol to ľudomil a všetok svoj majetok rozdal biednym ľuďom, sirotám a chudobným deťom. A práve vďaka tomuto jeho počinu vznikol zvyk obdarúvať každý rok v tento deň deti, ale i dospelých darčekmi.

  • Mikulášske stretnutie s dúbravskými hokejistamiMikulášske stretnutie s dúbravskými hokejistami
   Seniorov z Domova pri kríži prišli v rámci krásneho adventného obdobia a Mikuláša pozdraviť mladí nádejní hokejisti z hokejové klubu HOBA z bratislavskej Dúbravky. Návšteve hokejistov sme sa veľmi potešili, 4. decembra bola pre našich seniorov taká neobyčajná streda. Bolo ich veľa, prišli spoločne s trénermi a vedúcim klubu pánom Semančíkom. Spoločne s nimi prišiel i pán starosta MČ Dúbravka pán Zaťovič s manželkou.

  • Zábavné popoludnie s dobrovoľníkmi spoločnosti Henkel SlovenskoZábavné popoludnie s dobrovoľníkmi spoločnosti Henkel Slovensko
   Neubehol ani mesiac a už nás opäť navštívili dobrovoľníčky zo spoločnosti HENKEL. V sobotu 30. novembra 2019 sa seniori zišli vo veľkom počte v jedálni, aby sa spoločne zabavili.

  • Spomienky na starú BratislavuSpomienky na starú Bratislavu
   Bratislava bývala krásne mesto, bohužiaľ o svoju krásu prišla neľútostným búraním. O to vzácnejšie sú fotografie, knihy či pohľadnice, zachytávajúce jej starú, už neexistujúcu tvár.

  • Katarínska zábavaKatarínska zábava
   Tak ako po minulé roky, aj tento rok sme pre našich obyvateľov pripravili KATARÍNSKU ZÁBAVU. Uskutočnila sa dňa 27. novembra 2019 popoludní. Do tanca, ale i na počúvanie nám hral skvelý hudobník Roman Omachel z Nitry, ktorého pesničky sme si nielen spoločne s ním zaspievali, ale i zatancovali.

  • Stretnutie s dobrovoľníkmi so spoločnosti ACCENTUREStretnutie s dobrovoľníkmi so spoločnosti ACCENTURE
   Mesiac november priniesol seniorom opäť stretnutie s dobrovoľníkmi zo spoločnosti ACCENTURE. Dobrovoľníci nesklamali ani v tento deň, 23. novembra 2019, pretože prišli maximálne pripravení.

  • BIS logoStretnutie so zahraničnými študentami
   Dňa 20. novembra 2019 sme v našom zariadení privítali 8 zahraničných študentov z British International School. Prišli v sprievode svojej pani učiteľky, ktorá je pôvodom z USA.

  • Stretnutie jubilantovStretnutie jubilantov
   Dňa 14. novembra 2019 sa zaplnila obyvateľmi nášho zariadenia jedáleň, pretože sme pozvali na stretnutie všetkých tých, ktorí v 2. polroku 2019 oslávili svoje životné jubileá 70, 75, 80, 85, 90 a 95 rokov.

  • Človek človeku priateľomČlovek človeku priateľom
   Niekedy sa človek nad niektorými vecami ani nepozastaví. Zamyslí sa nad nimi, až keď k tomu dostane impulz…

  • „Poďme sa spoločne zabávať“„Poďme sa spoločne zabávať“
   POĎME SA SPOLOČNE ZABÁVAŤ to bol názov ďalšieho, v poradí tento rok už 3. spoločného stretnutia, ktoré sme absolvovali s našimi obyvateľmi a s deťmi z Nízkoprahového centra FORTUNÁČIK v Bratislave. Naším cieľom je zmysluplné využívanie voľnočasových aktivít pre deti a seniorov, zamerané na rozvoj sociálnych zručností a komunikácie.

  • Mesiac úcty k staršímMesiac úcty k starším
   Symbolika jesene je tradične spojená so seniormi a október ako mesiac úcty k starším si pripomíname už takmer 3 desaťročia. Úcta k starším ľuďom by mala byť predovšetkým prirodzenou súčasťou nášho života, mala by byť spontánna a nenásilná. Starší ľudia si ju zaslúžia, pretože vekom nadobudli rôzne skúsenosti, ktoré odovzdávajú nám, mladším.

  • Príbeh JozefaPríbeh Jozefa
   Rozpoviem Vám jeden nádherný starozákonný príbeh vernosti. Je ich tam veľa. Sú fascinujúce a strhujúce. Ešte stále, aj dnes. Jednoducho nestarnú. Chceš ostať mladým? Pozývam Ťa k tomu. Čítaj! Toto je jeden z nich.

  • Stretnutie s dobrovoľníkmi zo spoločnosti HenkelStretnutie s dobrovoľníkmi zo spoločnosti Henkel
   Aj v II. polroku roku 2019 pokračuje osvedčená spolupráca s firmou Henkel. Dňa 5. októbra 2019 do nášho zariadenia opäť zavítali dobrovoľníčky z tejto spoločnosti, Veronika, Beátka a Martinka. Pre obyvateľov, ktorí prišli v hojnom počte, pripravili vedomostné kvízy.

  • Spomienky na starú BratislavuSpomienky na starú Bratislavu
   Bratislava patrí k najmladším hlavným mestám Európy a pritom k mestám s bohatou históriou siahajúcou k dobám spred dvetisíc rokov. Poloha mesta v samotnom srdci Európy na brehu rieky Dunaj predurčila Bratislavu, aby sa stala križovatkou a cieľom obchodných ciest, strediskom mnohých kultúr. Prvé stopy po trvalom osídlení sa viažu k mladšej dobe kamennej.

  • Využívanie informačných technológií pre vlastnú potrebuVyužívanie informačných technológií pre vlastnú potrebu
   Naše zariadenie sa dňa 18. septembra 2019 zapojilo do projektu „TRH DOBROVOĽNÍCTVA“, ktoré organizovalo Bratislavské dobrovoľnícke centrum. Je to kampaň, ktorou BDC propaguje dobrovoľníctvo a motivuje ľudí z rôznych firiem a spoločností k dobrovoľníckej práci s deťmi, mládežou alebo seniormi.

  • VinobranieVinobranie
   Vinobranie predstavuje obdobie medzi zberom na poliach a jesennou výsadbou. V krajoch, kde boli vinohrady, patrilo vinobranie k najväčším sviatkom v roku – spravidla vtedy, keď bola úroda vína obzvlášť dobrá. Vinobranie je zber hrozna, spravidla zakončený slávnosťou. Na Slovensku sa hrozno oberá v septembri a októbri, veľmi málokedy aj koncom augusta; výbery a ľadové vína sa môžu oberať aj v novembri a decembri.

  • Spomíname na letoSpomíname na leto
   Jemne pofukujúci vetrík, lesknúca sa rosa v tráve, slnko vystupujúce vysoko na oblohu, kŕdeľ lastovičiek poletujúcich sem a tam - typické znaky leta. Je to aj čas dovoleniek, teplé počasie. Leto je ročné obdobie, na ktoré sa asi najviac tešíme.

  • Zábavné dopoludnie s deťmi z centra FortunáčikZábavné dopoludnie s deťmi z centra Fortunáčik
   Počas letných prázdni v júli, dňa 25.júla 2019 sme sa aj tento rok stretli s deťmi z centra FORTUNÁČIK. Naším cieľom bolo zmysluplné využívanie voľno časových aktivít pre deti a seniorov, zamerané na rozvoj sociálnych zručností a komunikácie.

  • Zábavné stretnutie s dobrovoľníkmiZábavné stretnutie s dobrovoľníkmi
   Projekt Naše mesto, do ktorého sa zapájame už niekoľko rokov nám tento rok priniesol svoje ovocie a to v podobe dobrovoľníkov, s ktorými sme sa tak veľmi spriatelili, že nás od mája navštevujú pravidelne vždy niektorú sobotu. Sú to milé dámy zo spoločnosti ACCENTURE, ktoré si pre našich seniorov pripravia vždy niečo zaujímavé v podobe kvízov, súťaží, hier, za ktoré ich vždy čakajú aj malé darčeky.

  • Radosť a jej prežívanieRadosť a jej prežívanie
   Láska, prajnosť, úprimnosť sú vlastnosti, ktorými nikomu neublížime. Všetko to najvzácnejšie, čo môžeme druhým rozdávať a nepotrebujeme byť na to bohatí, sú práve momenty, v ktorých prejavíme o druhého úprimný záujem.

  • Vyhliadková jazda vláčikom BlaváčikomVyhliadková jazda vláčikom Blaváčikom historickou časťou Bratislavy
   Vláčik BLAVÁČIK je ideálny darček pre seniorov. Je to nezabudnuteľný zážitok, ktorý oceňujú predovšetkým seniori s obmedzenou hybnosťou. Vláčik jazdí za každého počasia, pretože okrem príjemného sedenia má aj pevnú strechu.

  • Športové hryŠportové hry –seniori – deti z Detského domova Podunajské Biskupice
   Dňa 27.júna 2019 sme organizovali X. ročník športových hier v našom zariadení a súčasne je to aj VIII. ročník športových hier seniori - deti z Detského domova v Bratislave.

  • Letu otvára sa záhradaLetu otvára sa záhrada
   Naša záhrada je oázou oddychu a priestorom, kde dokážeme načerpať novú silu a energiu do ďalších všedných dní. Doprajeme si v nej aj kvalitný oddych, ale i množstvo krásnych a zaujímavých aktivít.

  • Nezvyčajný sen BabylonuNezvyčajný sen Babylonu
   Babylon, veľké a bohaté mesto, ležalo na území dnešného Iraku. Vzniklo okolo r. 2300 pred Kr. a prekvitalo viac než 2000 rokov. Mesto Babylon vynikalo mocou a krásnou architektúrou. Názov mesta zodpovedá pomenovaniu "Božia brána". Babylon bol zároveň aj najväčším náboženským centrom.

  • Kadernícke a vizážistické popoludnie v DomoveKadernícke a vizážistické popoludnie v Domove
   AJ tento rok pokračuje spolupráca so Strednou odbornou školou kaderníctva a vizážistiky na Svätoplukovej ulici v Bratislave. Stredná odborná škola kaderníctva a vizážistiky pripravuje a vychováva dievčatá aj chlapcov pre zaujímavé profesie podľa nových školských vzdelávacích programov, a to študijný odbor kaderník – vizážista a učebný odbor kaderník.

  • Naše mesto – SRDCE NA DLANI (projekt)Naše mesto – SRDCE NA DLANI (projekt)
   Domov pri kríži sa zapojil do projektu NAŠE MESTO, ktorý organizovala nadácia PONTIS. Dňa 08. júna 2019 dopoludnia prišli do nášho zariadenia dobrovoľníci – zamestnanci spoločnosti ACCENTURE, s. r. o. v Bratislave a dobrovoľníci z verejnosti, ktorí sa zmenili na pomocníkov pre seniorov.

  • Výlet do LednícVýlet do Ledníc
   Tak ako každý rok aj tento sme pre našich obyvateľov pripravili celodenný výlet na Moravu do Ledníc. Najväčším lákadlom moravskej obce Lednice je Lednický zámok s rozľahlým parkom.

  • Máša Haľamová - literárno hudobné pásmoMáša Haľamová - literárno hudobné pásmo
   Máša Haľamová je jednou z najvýznamnejších predstaviteliek slovenskej poézie 20. storočia nadväzujúca na tradície slovenskej moderny. Jej dielo bolo preložené do 9 cudzích jazykov. Je autorkou žensky krehkej lyriky, zachytávajúcej prostým, úprimným slovom vzruchy srdca: nenaplnený cit lásky, manželské šťastie, bolesť nad stratou manžela.

  • Spoznajme svetové náboženstváSpoznajme svetové náboženstvá
   Náboženstvo ovplyvňuje takmer všetko v ľudskom živote – od architektúry a spôsobu bývania, cez jedlo, knihy, ktoré čítame, svadobné a pohrebné obrady, systém súdnictva a vládnutia, až po našu vieru, morálku a národné povedomie a cítenie.

  • Deň matiekDeň matiek
   Deti v mnohých krajinách sveta aj na Slovensku majú príležitosť spomenúť si na svoje matky osobitne na Deň matiek, ktorý pripadá na druhú májovú nedeľu. Vzdať úctu všetkým mamičkám, mamkám, maminám možno rôznym spôsobom, napríklad darovaním kytice, darčeka, návštevou či spomienkou.

  • Župná olympiáda 2019Župná olympiáda 2019
   Dňa 18. mája 2019 Bratislavský samosprávny kraj organizoval podujatie, ktoré prináša obyvateľom možnosť zábavy, športového a umeleckého vyžitia, ale aj oddychu či edukácie. Takýmto podujatím je ŽUPNÁ OLYMPIÁDA SENIOROV, ktorú BSK organizoval už siedmy krát.

  • Stretnutie jubilantovStretnutie jubilantov
   Dňa 15. mája 2019 sa zaplnila obyvateľmi nášho zariadenia jedáleň, pretože sme pozvali na stretnutie všetkých tých, ktorí v 1. polroku 2019 oslávili svoje životné jubileá 70, 75, 80, 85, 90 a 95 rokov.

  • Seniori a ich bezpečnosťSeniori a ich bezpečnosť
   Dnešný svet je plný nástrah a ľudia využívajú rôzne metódy ako človeku ublížiť, či znepríjemniť život. Vyberajú si hlavne slabších, ktorí sa nedokážu brániť, ako sú deti alebo seniori. V našom zariadení sa snažíme robiť všetko pre seniorov a všetko preto, aby boli naši klienti v bezpečí.

  • Stavanie mája a gulášovicaStavanie mája a gulášovica
   Máje, pôvodne mladé stromčeky, boli známe už v antike. Staroveké národy dávali pred 1. májom na domy a hospodárske budovy stromčeky na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Májová zeleň ako magický prostriedok vyjadrovala želanie poľnohospodárov, aby ich úroda mala silu a dobrý rast.

  • „Poďme sa spoločne zabávať“„Poďme sa spoločne zabávať“
   POĎME SA SPOLOČNE ZABÁVAŤ to bol názov ďalšieho spoločného stretnutia, ktoré sme absolvovali s našimi obyvateľmi a s deťmi z Nízkoprahového centra FORTUNÁČIK v Bratislave.

  • Aranžovanie a mobilné záhradkyAranžovanie a mobilné záhradky
   Aranžovanie je činnosť, ktorú majú naše obyvateľky veľmi rady. Baví ich vymýšľať a vytvárať rôzne zaujímavé produkty či už zo živých, alebo umelých kvetov.

  • Veľkonočné zamyslenieVeľkonočné zamyslenie – stretnutie pri hudbe a poézii
   Veľká noc je najväčší kresťanský sviatok. Aj naše zariadenie si pripomenulo tento sviatok a pripravili sme pre našich seniorov dňa 16.apríla 2019 literárno-hudobné pásmo, na ktorom sa nám predstavili dve vynikajúce umelkyne – huslistka a poétka Katarína Jablokovová a klaviristka Oľga Jablokovová.

  • AteizmusAteizmus
   Väčšina náboženstiev učí, že ľudstvo a vesmír boli stvorené jedným či viacerými bohmi určitým, viac či menej presným spôsobom.

  • Dejiny Slovenska I - PRAVEKDejiny Slovenska I - PRAVEK
   Najstarším obdobím ľudstva je staršia doba kamenná – paleolit. Prvé stopy prítomnosti človeka (Homo erectus) na našom území (Mnešice dnes súčasť Nového Mesta nad Váhom, vrcholný výtvor mlado-paleolitického umenia na Slovensku – Venuša z Moravian, prienik Keltov zo západu do Podunajska, ich centrom bola Bratislava, kde razili mince.

  • Marec-mesiac knihyMarec - mesiac knihy
   Marec sa ako mesiac knihy oslavuje už dlhé desiatky rokov. Konkrétne to je už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Cieľ bol naozaj jednoduchý – chceli tak podporiť záujem o knihy.

  • Kelti z BratislavyKelti z Bratislavy
   Kelti patria medzi národy, ktorým sa podarilo v dávnych časoch ovládnuť celý európsky kontinent. Ich počiatky sa datujú do 2. tisícročia pred naším letopočtom.

  • Ako sa nestať obeťou podvoduAko sa nestať obeťou podvodu
   Dnešná doba je poznačená nárastom trestných činov a podvodov namierených voči jednej z najzraniteľnejších skupín, ktorou sú seniori. Páchatelia využívajú najmä dôverčivosť starších ľudí a často aj ich osamelosť. O to dôležitejšie je, aby sa naučili brániť trestným činom a ako im predchádzať.

  • Zábavné dopoludnie s dobrovoľníkmi spoločnosti HENKEL SlovenskoZábavné dopoludnie s dobrovoľníkmi spoločnosti HENKEL Slovensko
   Aj v roku 2019 pokračuje osvedčená spolupráca s firmou Henkel. Dňa 9.marca 2019 do nášho zariadenia opäť zavítali dobrovoľníčky z tejto spoločnosti. Pre obyvateľov, ktorí prišli v hojnom počte, pripravili vedomostné kvízy.

  • MDŽ-sviatok úcty a lásky k ženámMDŽ - sviatok úcty a lásky k ženám
   Medzinárodný deň žien vznikol v prvom rade ako deň pripomínajúci dlhú a zložitú históriu úsilia o dosiahnutie rovnoprávnosti, volebného práva, práva na vzdelanie, rovnosti v odmeňovaní a ľudských práv žien. Jeho história siaha do prelomu 19. a 20. storočia, do doby industriálneho rozmachu. Ten priniesol prvú vlnu feminizmu, ktorá sa spájala najmä so zápasom o politické práva žien.

  • Dúbravské strešneDúbravské strešne
   Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde... jedna z najznámejších a na Slovensku najrozšírenejších fašiangových pesničiek. Málokto však vie, že jej slová nie sú úplne pravdivé. Po správnosti nasleduje po Fašiangoch Veľká noc a presne sedem týždňov po Veľkej noci prichádzajú turičné sviatky.

  • Dejiny Slovenska I - PRAVEKDejiny Slovenska I - PRAVEK
   Najstarším obdobím ľudstva je staršia doba kamenná – paleolit. Prvé stopy prítomnosti človeka (Homo erectus) na našom území (Mnešice dnes súčasť Nového Mesta nad Váhom, vrcholný výtvor mlado-paleolitického umenia na Slovensku – Venuša z Moravian, prienik Keltov zo západu do Podunajska, ich centrom bola Bratislava, kde razili mince.

  • Stretnutie s včelárom spojené s ochutnávkouStretnutie s včelárom, spojené s ochutnávkou na tému APITERAPIA-liečenie včelími produktmi
   Včelie produkty sú alternatívou farmaceutických prípravkov. Na rozdiel od nich však nepoznajú predávkovanie a nemajú toxické účinky. Včelie produkty (peľ, včelí jed, vosk, propolis a materská kašička) sa využívajú pri rôznych chorobných príznakoch.

  • Fašiangová veselicaFašiangová veselica
   Fašiangy sú doba od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Najznámejšie a zároveň najveselšie sú posledné dni fašiangu, spojené s radovánkami a hodovaním. Fašiangové tradície, spojené so sprievodmi maskovaných ľudí, boli akýmsi prechodom medzi Vianocami a Veľkonočnými sviatkami.

  • Uznanie a ocenenie - recept na dobré vzťahyUznanie a ocenenie - recept na dobré vzťahy
   Uznanie má pre každého človeka veľký význam. Väčšinou je však ukryté v mysliach ľudí, no z úst vyjde len málokedy. Niekedy neuznáme iných kvôli tomu, že im závidíme, inokedy preto, lebo na to zabudneme, nepovažujeme to za potrebné a podobne. Je to škoda, pretože na to, aby sme niekomu prejavili uznanie máme mnoho príležitostí.

  • Zlatý vek PeterhofuZlatý vek Peterhofu
   O výstave cisárskych klenotov a úžitkových predmetov Romanovcov

 • Podujatia 2018
  • Vianočný koncertVianočný koncert
   K vianočnému času patria aj vianočné koncerty a tento rok bol opäť aj v našom zariadení dňa 18.decembra 2018. Hudobná nádielka bola naozaj štedrá. Svoje vystúpenie si pre seniorov pripravil spevák Miroslav ŠVÁBA, ktorý mal vo svojom repertoári množstvo krásnych vianočných a sakrálnych melódií a piesní, ktoré obohatil a doplnil zaujímavým sprievodným slovom.

  • Príbeh VianocPríbeh Vianoc
   Dňa 14.decembra 2018 sme zorganizovali tohtoročné posledné stretnutie s pánom Marekom Riečanom, duchovným, ktorý nám živým a pôsobivým štýlom porozprával príbeh Vianoc. Podľa Lukášovho a Matúšovho evanjelia rozprával o anjelovom zvestovaní, Ježišovom narodení v Betleheme, putovaní troch mudrcov a nakoniec aj o úteku do Egypta.

  • Stretnutie s históriou 3Stretnutie s históriou 3
   Mária Terézia (1717-1780) pochádza z rodu Habsburgovcov, uhorská a česká kráľovná a rakúska vojvodkyňa. Ako manželka rímsko-nemeckého cisára Františka I. Lotrinského cisárovna. V Rakúskej monarchii vládla od roku 1740 až do roku 1780.

  • Srdce na dlaniSrdce na dlani
   Srdce na dlani“ je ocenenie Bratislavského dobrovoľníckeho centra, ktoré smeruje k zvýšeniu statusu dobrovoľníctva a k jeho rozvoju. Ide o ocenenie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok (jednotlivcov aj kolektívov) a ich projektov za dobrovoľnícku činnosť, ktorú vykonávajú bez nároku na finančnú odmenu v prospech iných, v rôznych oblastiach spoločenského života, rozvoja, ochrany životného prostredia, kultúry, výchovy a vzdelávania a pod.

  • Mikuláš navštívil aj násMikuláš navštívil aj nás
   Tešia sa na neho tisíce detí, no nie len oni. Svojich oduševnených priaznivcov má určite aj medzi seniormi. Mikuláš prináša do domu radosť a pocit očakávania, každoročne presne v ten istý deň – 6. decembra. Mikuláš je historickou postavou, ktorú uctievajú ľudia po celom svete. Bol to ľudomil a všetok svoj majetok rozdal biednym ľuďom, sirotám a chudobným deťom. A práve vďaka tomuto jeho počinu vznikol zvyk obdarúvať každý rok v tento deň deti, ale i dospelých darčekmi.

  • Stretnutie s históriouStretnutie s históriou
   Na Bratislavskom hrade bola dňa 26.apríla slávnostne otvorená unikátna výstava s názvom Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava. Na ploche s rozlohou približne 1 400 m² mapuje život Čechov a Slovákov v spoločnom štáte, zobrazuje úspechy a radostné momenty, ale aj krízy a ťažké chvíle vzájomného spolužitia.

  • Pytačky alebo koaličná radaPytačky alebo koaličná rada /Alžbetínske naivné divadlo/
   V dejinách slovenského ochotníctva, ktoré má históriu už takmer 2 storočia nastalo v priebehu jeho vývoja veľa zmien. Toto divadlo to nemalo vo svojom vývoji jednoduché, ale ani napriek tomu sa nevzdalo a bojovalo za svoju vlastnú identitu. Zaujímavé je, že ochotnícke divadlo bolo prístupné všetkým sociálnym skupinám a vekovým kategóriám.

  • Masáž rúk a úprava nechtovMasáž rúk a úprava nechtov
   Masáž rúk je veľmi nápomocná pri mnohých ťažkostiach. Najlepšie prebieha masáž v uvoľnenej atmosfére a pripraveným spôsobom, predovšetkým, ak je vykonávaná odborníkom. Naše masáže rúk vykonávajú šikovné ruky dievčat zo Strednej odbornej školy kaderníctva a vizážistiky, ktoré sú už veľmi šikovné a ktoré s veľkou zodpovednosťou pristupujú k svojej práci.

  • Katarínska zábavaKatarínska zábava
   Tak ako po minulé roky, aj tento rok sme pre našich obyvateľov pripravili KATARÍNSKU ZÁBAVU. Uskutočnila sa dňa 21.novembra 2018 popoludní.

  • Kríza-príležitosť pre rastKríza - príležitosť pre rast
   V každom vzťahu nastane raz za čas moment prekvapenia, keď si partneri akoby nemajú čo povedať, keď si priatelia či kolegovia nemajú čo povedať. Kríza. Zaskočí ich nepripravených a zmätených. Čo sa deje? Kde sa stala chyba? Čo robiť?

  • Naši jubilantiNaši jubilanti
   Život je poskladaný z mnohých malých dní, ktoré prinášajú svoje radosti aj bežné starosti. Z času na čas však príde v živote každého človeka deň, ktorý je niečím výnimočný, je dôležitý. Takýchto dní je v ľudskom živote niekoľko a uchovajú sa v pamäti až do konca.

  • Stretnutie s históriou - 100.výročie vzniku ČeskoslovenskaStretnutie s históriou - 100.výročie vzniku Československa
   Dňa 31. októbra 2018 sme v našom zariadení otvorili pre seniorov nový cyklus prednáškovo-filmových podujatí o významných udalostiach z histórie Slovenska. Tento cyklus je realizovaný v spolupráci s lektormi Slovenského národného múzea, ktorí veľmi zaujímavou a pútavou formou približujú udalosti, spojené s históriou Slovenska, ale i udalosti súčasnosti.

  • Jesenný lúč - stretnutie pri hudbe a poéziiJesenný lúč - stretnutie pri hudbe a poézii
   Október je mesiac úcty k starším. Aj naše zariadenie si pripomenulo tento sviatok a pripravili sme pre našich seniorov literárno-hudobné pásmo, na ktorom sa nám predstavili dve vynikajúce umelkyne – huslistka a poetka Katarína Jablokovová a klaviristka Oľga Jablokovová.

  • Posedenie s Marekom Riečanom trochu inakPosedenie s Marekom Riečanom trochu inak
   Marek Riečan je naším už skoro dvojročným hosťom, ktorý nám spríjemňuje dopoludnia rôznymi zaujímavými témami z histórie Egypta, ale i z histórie rôznych zaujímavých osobností z dávnej minulosti.

  • Október - mesiac úcty k staršímOktóber - mesiac úcty k starším
   S radosťou a potešením sme v Mesiaci úcty k starším pripravili pre našich seniorov malú slávnosť, ktorá sa konala dňa 24.októbra 2018.

  • Dárieos a XerxésDárieos a Xerxés
   Dňa 9.októbra 2018 sa uskutočnila prednáška pod názvom „Po stopách velikánov Dejín”. Prednášajúci Marek Riečan vo svojich prednáškach sviežim a pochopiteľným spôsobom oživil udalosti z dávnej minulosti.

  • Návšteva autobusom po ZOO v BratislaveNávšteva autobusom po ZOO v Bratislave
   Bratislavská zoologická záhrada je domovom približne 170 druhov zvierat v celkovom počte viac ako 960 jedincov. Založená bola v roku 1960 a má množstvo zaujímavých expozícií. Kto má rád zvieratká, rád o nich počúva a dokonca si ich rád i osobne pozrie, tak ten mal možnosť zúčastniť sa dňa 26.septembra 2018 v dopoludňajších hodinách veľmi zaujímavého a poučného podujatia.

  • Týždeň dobrovoľníctva 2018Týždeň dobrovoľníctva 2018
   Medzi našimi obyvateľmi sa nájdu aj počítačoví nadšenci, ktorí so zanietením objavujú možnosti, ktoré im počítače a svet internetu ponúkajú. Preto aj tento rok v rámci Týždňa dobrovoľníctva, k nám zavítali štyria mladí ľudia, ktorí sa podujali seniorom odhaliť novinky v informačno-komunikačných technológiách.

  • Odpustenie a zmierenieOdpustenie a zmierenie
   V živote sa často stretávame so situáciami, ktoré nám prinášajú hnev, sklamanie a frustráciu. Najčastejšie nám tieto pocity spôsobujú iní ľudia. Zažívame pocit bezprávia, rozhorčenia či spravodlivého hnevu. Bývame obeťami nespravodlivosti, klamstva alebo manipulácie.

  • Projekt Dobrá dušaVýznamné ocenenia v Domove pri kríži
   Domov pri kríži sa ešte v máji tohto roku prihlásil do celoslovenského projektu DOBRÁ DUŠA, ktorý sa zameriava na zviditeľnenie a podporu dobrovoľníctva seniorov na Slovensku. Tento rok bol už 7.ročník projektu, ktorý vyhlasuje spoločnosť HARTMAN-RICO v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

  • Vinobranie 2018Vinobranie 2018
   Vinobranie je slávnosť úrody vínnej révy. Vinobranie sa organizuje na jeseň, pri zbere viniča a vo všetkých väčších mestách s vinárskou tradíciou. Sezóna vinobraní, jarmokov a hodov vrcholí práve teraz a dnes v sebe kombinuje najmä funkciu zábavy a relaxu.

  • Projekt DM-SPOLOČNEProjekt DM-SPOLOČNE – spoločne si budeme rozumieť
   Domov pri kríži sa zapojil do projektu DM DROGERIE MARKT, pod názvom DM-SPOLOČNE, ktorý podporuje dobrovoľníctvo v celej Európe. Náš projekt VEK NIE JE PRE NÁS PREKÁŽKOU-SPOLOČNE SI BUDEME ROZUMIEŤ bol prijatý a schválený hlavným organizátorom.

  • Naša 100 ročná jubilantkaNaša 100 ročná jubilantka
   V živote sú chvíle, ktoré sú výnimočné. Takouto udalosťou je bezpochyby aj oslava 100 -ročného jubilea. Toto veľmi vzácne životné jubileum oslávila práve 14. augusta 2018 naša obyvateľka, pani Helena Cahlíková.

  • „PANNONIA ART“ so spevákmi a tanečníkmi„PANNONIA ART“ so spevákmi a tanečníkmi
   Hudbu máme radi asi všetci. Preto sme veľmi uvítali možnosť a pozvanie občianskeho združenia ART Classic zúčastniť sa koncertu 10 členného maďarského orchestra „PANNONIA ART“ so spevákmi a tanečníkmi.

  • Projekt DM-SPOLOČNEProjekt DM-SPOLOČNE – spoločne si budeme rozumieť
   Domov pri kríži sa zapojil do projektu DM DROGERIE MARKT, pod názvom DM-SPOLOČNE, ktorý podporuje dobrovoľníctvo v celej Európe. Náš projekt VEK NIE JE PRE NÁS PREKÁŽKOU-SPOLOČNE SI BUDEME ROZUMIEŤ bol prijatý a schválený hlavným organizátorom.

  • Návšteva ZOONávšteva z bratislavskej ZOO
   Bratislavská zoologická záhrada je domovom približne 170 druhov zvierat v celkovom počte viac ako 960 jedincov. Založená bola v roku 1960 a má množstvo zaujímavých expozícií.

  • Letu otvára sa záhradaLetu otvára sa záhrada
   Konečne je tu leto! Pre mladých i starých je to čas odobrať sa na záhradu. Nie je divu, že sa na to každý z nás teší. Zima bola dlhá a na jar sa počasie dosť striedalo. Naša záhrada je však oázou oddychu a priestorom, kde dokážeme načerpať novú silu a energiu do ďalších všedných dní.

  • Športové hryŠportové hry pre seniorov a deti z Detského domova Podunajské Biskupice
   Dňa 26. júna 2018 sme organizovali IX. ročník športových hier v našom zariadení a súčasne je to aj VII. ročník športových hier seniori - deti z Detského domova v Podunajských Biskupiciach. Športové hry seniorov a detí otvorila, hostí a súťažiacich privítala riaditeľka nášho zariadenia Mgr. Janka Dudoňová.

  • Dnes mám radne s naším mestomDnes mám rande s naším mestom
   Domov pri kríži sa zapojil do projektu NAŠE MESTO, ktorý organizovala nadácia PONTIS. Dňa 8.júna 2018 popoludní prišli do nášho zariadenia dobrovoľníci – zamestnanci spoločnosti IBM (International Services Centre, s.r.o.), ktorí sa zmenili na pomocníkov pre seniorov.

  • Výlet do PiešťanVýlet do známeho kúpeľného mesta Piešťany
   Piešťany sú najznámejším kúpeľným mestom na Slovensku a tiež medzinárodným strediskom liečby reumatických chorôb. Piešťany sú aj mestom športových aktivít medzinárodného významu, s ideálnymi podmienkami pre vodné športy a loptové hry, vrátane tenisu a golfu.

  • Naši jubilantiNaši jubilanti
   Život je poskladaný z mnohých malých dní, ktoré prinášajú svoje radosti aj bežné starosti. Z času na čas však príde v živote každého človeka deň, ktorý je niečím výnimočný, je dôležitý.

  • V núdzi poznáš priateľaV núdzi poznáš priateľa
   Mať skutočného priateľa v dnešnej uponáhľanej dobe je veľkým darom. Nie sezónneho, ale takého, ktorý stojí pri nás v dobrom i v zlom a ktorý nás sprevádza skoro celým životom. Každý máme človeka, ktorému sa v núdzi, ale aj bežnom živote vyrozprávame a máme v ňom dôveru.

  • Deň matiek - oslava našej ženskostiDeň matiek - oslava našej ženskosti
   Druhú májovú nedeľu si pripomíname dôležitosť žien, matiek. Mama, je slovo kratučké, milé, láskavé, je to slovo, ktoré sa každé batoľa naučí vysloviť ako prvé. Je ospievané v poézii, zhmotnené v umení a navždy zachované v našom srdci.

  • Stavanie mája spojené s gulášovicouStavanie mája spojené s gulášovicou
   Mesiac máj sa viaže k obdobiu lásky, energie a zrodu nového života. Znakom sily a rastu je májová zeleň na poliach, lúkach a záhradách. Symbolom tohto obdobia je aj strom „máj“, ktorý predstavuje zdravie a vitalitu pre všetky ženy a dievčatá z miest a dedín.

  • Prišlo k nám divadlo s hrou VYSNÍVANÉ PREDSTAVENIEPrišlo k nám divadlo s hrou VYSNÍVANÉ PREDSTAVENIE
   Dňa 18.04.2018 k nám zavítalo DIVADLO TANDEM z Bratislavy. Divadlo TANDEM hrajúce vlastné činohry a muzikály vzniklo v roku 2011 a v našom zariadení sa predstavilo divadelnou hrou s názvom VYSNÍVANÉ PREDSTAVENIE, ktorá je v súčasnosti považovaná za jednu z najkvalitnejších inscenácií divadla.

  • Bezpečný domov, výživové poradenstvoBezpečný domov, výživové poradenstvo
   S pribúdajúcimi krížikmi na chrbte však aj bežné veci môžu „padnúť“ ťažko. Je dobré sa pripraviť na toto obdobie života a pripraviť si svoje bývanie tak, aby v ňom aj senior mal pohodlný a kvalitný život.

  • Veľkonočný koncertVeľkonočný koncert
   Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista.

  • ČERVENÝ NOS ClowndoctorsČERVENÝ NOS Clowndoctors
   Živiť sa humorom a zábavou – znie to ideálne, ale je za tým kus driny. A keď má humor liečiť, ide už naozaj o zodpovedné poslanie. Nezľakli sa ho zdravotní klauni a do červeného nosa, ktorý si nasadzujú, vložili aj kúsok seba.

  • Príbeh Veľkej nociPríbeh Veľkej noci (z cyklu Z dejín velikánov)
   Dňa 27.3.2018 sme si pripomenuli v cykle prednáškovo-filmových podujatí Veľkú noc. Veľká noc patrí jednoznačne k najvýznamnejším a najstarším sviatkom kresťanov.

  • Marec - mesiac knihyMarec - mesiac knihy
   Známy pedagóg J. A. Komenský povedal: „Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“ Mesiac marec máme už od školských čias v pamäti zapísaný ako mesiac knihy.

  • MDŽ - sviatok lásky a úcty k ženámMDŽ - sviatok lásky a úcty k ženám
   8. marec je označený ako Medzinárodný deň žien vo väčšine kalendárov na svete.

  • Kadernícke a vizážistické služby v DomoveKadernícke a vizážistické služby v Domove
   Koncom minulého roku 2017 sme nadviazali spoluprácu so Strednou odbornou školou kaderníctva a vizážistiky na Svätoplukovej ulici v Bratislave.

  • Projekt s centrom Fortunáčik„Vek nie je pre nás prekážkou, spoločne si budeme rozumieť“
   „Vek nie je pre nás prekážkou, spoločne si budeme rozumieť“- to bol názov projektu, ktorý sme absolvovali s našimi obyvateľmi a s deťmi z Nízkoprahového centra FORTUNÁČIK v Bratislave v roku 2017 a jeho pokračovanie máme i tento rok.

  • Ako skvalitniť život človeka s Alzheimerovou chorobouAko skvalitniť život človeka s Alzheimerovou chorobou
   Čo by sme mali vedieť o Alzheimerovej chorobe, ako sa začína - nenápadne a pozvoľne, o tom, že sa nepretržite rozvíja v priebehu aj niekoľkých rokov.

  • Kadernícke a vizážistické popoludnie v DomoveKadernícke a vizážistické popoludnie v Domove
   Koncom minulého roku 2017 sme nadviazali spoluprácu so Strednou odbornou školou kaderníctva a vizážistky na Svätoplukovej ulici v Bratislave.

  • Konflikt a jeho riešeniaKonflikt a jeho riešenia
   Či chceme alebo nie, konflikty prežívame každú chvíľu, sú našou súčasťou. Jednou z univerzálnych kompetencií, ktorej by sa mal človek učiť doma, v škole a potom celý život, je riešiť konflikty a vedieť sa správne rozhodovať.

  • Fašiangová veselicaFašiangová veselica
   Fašiangy začínajú po Troch kráľoch a trvajú niekoľko týždňov až do noci pred Popolcovou stredou. Je to obdobie hojnosti, tancovačiek, veselíc a karnevalov. My sme si tiež pripomenuli fašiangy aj v našom zariadení prostredníctvom čerstvých voňavých šišiek a dobrej zábavy, ktorú sme zorganizovali dňa 7.2.2018.

  • ChetitiChetiti - prednáškovo-filmové podujatie
   Chetiti patria medzi najstaršie indoeurópske národy. Na scéne sa objavili asi v 3. storočí pred našim letopočtom. Usadili sa v dnešnej Antálii v Turecku, no neskôr sa im podarilo ovládnuť územia v Palestíne, Sýrii a pod.

 • Podujatia 2017
  • Príbeh VianocPríbeh Vianoc
   Vianočné sviatky sú obdobím na ktoré netrpezlivo čakáme, lebo ich čaro a výnimočnosť nás napĺňajú pocitmi šťastia, pohody a harmónie. Atmosféra týchto dní je plná spomienok i očakávaní, nič nie je bežné ani všedné , napriek tomu, že Vianoce sú každý rok, ich okúzľujúce čaro sa nedá ničím nahradiť ani napodobniť.

  • Seniori pozor-nestaňte sa obeťou podvodu!Seniori pozor-nestaňte sa obeťou podvodu!
   Ako môžem odstúpiť od zmluvy o združenej dodávke energií? Čo musí obsahovať doklad z registračnej pokladnice? Ako môže predávajúci vybaviť reklamáciu?

  • Vianočný koncertVianočný koncert
   Vianočné sviatky sú obdobím, na ktoré netrpezlivo čakáme, lebo ich čaro a výnimočnosť nás napĺňajú pocitmi šťastia, pohody a harmónie.

  • MikulášMikuláš navštívil aj nás
   Tešia sa na neho tisíce detí, no nie len oni. Svojich oduševnených priaznivcov má určite aj medzi seniormi. Mikuláš prináša do domu radosť a pocit očakávania, každoročne presne v ten istý deň – 6. decembra.

  • "Moje lásky"Moje lásky (Alžbetínske naivné divadlo)
   Do nášho zariadenia Domova pri kríži 26 prišlo dňa 29.11.2017 popoludní Alžbetínske naivné divadlo a jeho protagonisti - amatérski herci sa nám predstavili skvelou hrou chorvátskeho spisovateľa Mira Gavrana MOJE LÁSKY.

  • Adventné aranžovanieAdventné aranžovanie
   Kytica patrí k najstarším spôsobom aranžovania kvetov, ktorý sa vyvinul z pôvodného jednoduchého skladania stoniek s kvetmi vedľa seba do zväzkov. Podľa zachovaných historických prameňov sa kvety aranžovali do kytíc už v dobe antického Grécka a Ríma.

  • "My sa máme, že sa máme"„My sa máme, že sa máme“
   23.november bol štvrtok, v Materskej škôlke Cabanova sviatok. Dom kultúry v Dúbravke patril škôlkarom, rodičom aj priateľom. Akadémia škôlkarov začala, zahájila sa vystúpením učiteliek. Ľudové tance a zvyky, zvládli hravo menšie deti.

  • Katarínska zábavaKatarínska zábava
   Tak ako po minulé roky, aj tento rok sme pre našich obyvateľov pripravili KATARÍNSKU ZÁBAVU. Uskutočnila sa 22.novembra 2017 popoludní.

  • Stretnutie jubilantovStretnutie jubilantov
   Je to už viacročná tradícia, že Domov pri kríži organizuje pre svojich obyvateľov dvakrát do roka oslavu jubilantov. Nebolo tomu inak ani dnes, t.j. 8.11.2017, keď sa 15 našich jubilantov stretlo na milej oslave obyvateľov, ktorí sa v 2. polroku 2017, teda v mesiacoch júl až december dožívajú krásneho životného jubilea, a to veku od 75 – 95 rokov.

  • Literárno-hudobné pásmo ŠtúrovciLiterárno - hudobné pásmo Štúrovci
   Bol to hlavný prúd slovenského národného hnutia v polovici 19. storočia, nazvaný podľa jeho najvýznamnejšej osobnosti Ľudovíta Štúra. Formoval sa v 30. a 40. rokoch najmä na evanjelickom lýceu v Bratislave, kde pôsobila Spoločnosť česko-slovanská a spolok Vzájomnosť. Medzi najznámejších štúrovcov patria Janko Kráľ, Samo Chalupka, Ján Botto, Andrej Sládkovič.

  • červeny nosČervené nosy
   V pondelok 30. 10. 2017 sme v našom zariadení mali na lôžkovom oddelení vzácnu návštevu. Prišli k nám červené nosy Ruženka a Pepan z občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors. Boli u nás prvýkrát a bolo to fantastické. Mali so sebou gitarky a každému obyvateľovi zahrali.

  • Divadelné predstavenie HLUCHÁ BABKADivadelné predstavenie HLUCHÁ BABKA
   Do mesta neočakávane prichádza babka. Na tom by nebolo nič zlé, keby jej opäť nezaľahlo v ušiach. A tým, že dobre nepočuje, môže dôjsť ku katastrofe…

  • Vzdelávací workshop spoločnosti Aliter TechnologiesVzdelávací workshop spoločnosti ALITER TECHNOLOGIES
   Dňa 21.9.2017 navštívili naše zariadenie zástupcovia spoločnosti Aliter Technologies. IT špecialisti sa opäť ako dobrovoľníci podujali našim obyvateľom odhaliť praktický svet informačno-komunikačných technológií.

  • Čitanie seniorov deťomČÍítanie našich seniorov deťom v MŠ Cabanova
   Čítanie kníh je bežná aktivita u seniorov v našom zariadení. Výnimočné je pre nich čítať detskú knihu pre deti, lebo tu je dôležitý aj spôsob interpretácie. Naši seniori sa zapojili do projektu „Z rozprávky do rozprávky“ a vznikla spolupráca nášho zariadenia s najbližšou materskou školou, čiže MŠ Cabanova.

  • šípkový deňŠípkový deň
   Šípky sú veľmi vyhľadávané a používané v súčasnosti , najmä však plody šípovej ruže. Šípky sa používajú čerstvé i sušené pre veľký obsah vitamínu C a karoténu. Aj my sme si šípky nazbierali a pripravili v našom zariadení v rámci mesiaca október a Úcty k starším Šípkový deň, ktorý sme spojili s turnajom v hádzaní šípok.

  • Radosť v živote človekaRadosť v živote človeka
   Radosť je spontánna vnútorná emocionálna reakcia na príjemnú situáciu, osobu alebo spomienku. Navonok sa prejavuje rôzne od úsmevu až po radostné výkriky. Radosť je spojená s pocitom šťastia, jasnou a pozitívnou náladou, človek sa cíti dobre, vo chvíľach radosti sú splnené všetky jeho okamžité psychické potreby. Patrí k najpríjemnejším a najprirodzenejším emóciám.

  • Župná olympiáda seniorovŽupná olympiáda seniorov
   „Bratislavská župa“ dlhodobo podporuje aktívnych seniorov. Dôkazom toho je aj siedmy ročník Župnej olympiády seniorov, ktorej sa dňa 23.09.2017 zúčastnilo aj športové družstvo seniorov nášho zariadenia. Olympiáda sa konala v Domove sociálnych služieb a rehabilitačnom stredisku ROSA na bratislavskej Patrónke. Tento rok súťažilo 13 seniorských tímov.

  • Vinobranie v našom zariadeníVinobranie v našom zariadení
   Vinobranie je slávnosť úrody vínnej révy. Vinobranie sa organizuje na jeseň, pri zbere viniča a vo všetkých väčších mestách s vinárskou tradíciou. Sezóna vinobraní, jarmokov a hodov vrcholí práve teraz a dnes v sebe kombinuje najmä funkciu zábavy a relaxu.

  • Projekt s Fortunáčikom„Vek nie je pre nás prekážkou, spoločne si budeme rozumieť“
   „Vek nie je pre nás prekážkou, spoločne si budeme rozumieť“, to bol názov projektu, ktorý sme absolvovali s našimi obyvateľmi a s deťmi z Nízkoprahového centra FORTUNÁČIK v Bratislave počas letných prázdni júl a august.

  • Letná činnosť seniorov v DomoveLetná činnosť seniorov v Domove
   Letné obdobie je časom prázdnin a dovoleniek, kedy ľudia oddychujú, aby zregenerovali svoje sily a nabrali viac vitality do nastávajúcich pracovných dní. Naši seniori však nezaháľali ani v týchto horúcich letných mesiacoch a pravidelne sa zúčastňovali všetkých aktivít, ktoré sme pre nich pripravili a presunuli do našej krásnej rozkvitnutej domovskej záhrady.

  • Pocta sv.Cyrilovi a MetodoviPocta sv.Cyrilovi a Metodovi
   Slávni slovanskí vierozvestci sv. Cyril a Metod tvoria v dejinách Slovanov a zvlášť Slovákov jednu z najdôležitejších kapitol. Pochádzali zo Solúna. Ich sviatok sa u nás stal veľkou slávnosťou.

  • Letu otvára sa záhradaLetu otvára sa záhrada
   Naša záhrada je oázou oddychu a priestorom, kde dokážeme načerpať novú silu a energiu do ďalších všedných dní. Doprajeme si v nej aj kvalitný oddych, ale i množstvo krásnych a zaujímavých aktivít.

  • Domovský turnaj v kanasteDomovský turnaj v kanaste
   Dňa 21.júna 2017 sme usporiadali domovský turnaj v KANASTE. Vyžrebovali sme dvojice hráčov, ujasnili pravidlá hry a turnaj sa mohol začať.

  • Výlet na zámok MiloticeVýlet na zámok Milotice
   Dňa 14.6.2017 sme sa zúčastnili spoločného výletu na štátny zámok MILOTICE, ktorý je perlou juhovýchodnej Moravy.

  • el-AmarnaTajulpný svet faraónov vo svetle biblie-Tajomstvo z Tell el-Amarny a múdry Jericha
   Dňa 13.6.2017 sme si pozreli a vypočuli ďalšiu - štvrtú časť z cyklu TAJUPLNÝ SVET FARAÓNOV VO SVETLE BIBLIE.

  • "Dnes mám rande s naším mestom"Projekt "DNES MÁM RANDE S NAŠÍM MESTOM"
   Domov pri kríži sa zapojil do projektu NAŠE MESTO, ktorý organizovala nadácia PONTIS. V dňoch 9. a 10. júna 2017 prišli do nášho zariadenia dobrovoľníci-manažéri, obchodníci, z viacerých firiem, ktorí sa zmenili na pomocníkov pre seniorov.

  • Športové hry - seniori - detiŠportové hry–seniori–deti z Detského domova Podunajské Biskupice
   Dňa 7.6.2017 sme organizovali VIII. ročník športových hier v našom zariadení, ale VI. ročník športových hier seniori - deti z Detského domova v Podunajských Biskupiciach.

  • EgyptTajulpný svet faraónov vo svetle biblie - Egypt v proroctvách Biblie
   Egypt zohrával dôležitú politickú a ekonomickú úlohu v regióne východného Stredomoria.
   Jeho moc a vplyv vyvrcholili v období tzv.„Novej ríše“ medzi rokmi1500 – 1200 pr. Kr.

  • Naučte sa poskytnúť prvú pomocNaučte sa poskytnúť prvú pomoc
   Je prirodzenou povinnosťou každého občana, aby podľa svojich možností poskytol prvú pomoc bez rozdielu každému, koho postihol úraz alebo náhle ochorenie. Akákoľvek prvá pomoc je lepšia ako žiadna!

  • Stretnutie jubilantovStretnutie jubilantov
   Život je poskladaný z mnohých malých dní, ktoré prinášajú svoje radosti, ale i bežné starosti. Z času na čas však príde v živote každého človeka deň, ktorý je niečím výnimočný a dôležitý a uchováva sa v našej pamäti až do konca.

  • Deň matiekDeň matiek
   História Dňa matiek siaha až do obdobia antiky. V starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života už 250 rokov p. n. l. v podobe slávností na počesť matky všetkých bohov – bohyne Rhey.

  • Generál Milan Rastislav Štefánik z cyklu OsobnostiGenerál Milan Rastislav Štefánik z cyklu Osobnosti
   Výročie smrti a zaujímavý pohľad do vnútorného sveta M.R. Štefánika sme si pripomenuli literárno-hudobným pásmom z cyklu OSOBNOSTI, v ktorom vystúpil spevácky krúžok Domova pri kríži pod taktovkou pani Ľudmily Doležalovej.

  • Stavanie mája a gulášovicaStavanie mája a gulášovica
   Tradícia, ktorú možno mladšie ročníky poriadne nepoznajú, no naši seniori ju poznajú veľmi dobre a pamätajú sa na ňu ešte zo svojich mladých čias.

  • Tajulpný svet faraónov vo svetle biblie 2 časťTajulpný svet faraónov vo svetle biblie - Mojžiš a Hatšepsut
   Hatšepsut - egyptská kráľovná 18. dynastie, stavebníčka chrámu v Dér el-Bahrí.

  • Dobrovoľnícka činnosť spoločnosti Henkel Slovensko–apríl 2017Dobrovoľnícka činnosť spoločnosti Henkel Slovensko–apríl 2017
   Aj v roku 2017 pokračuje osvedčená spolupráca s firmou Henkel. Dňa 22.4.2017 do nášho zariadenia opäť zavítali dobrovoľníčky z tejto spoločnosti, Veronika, Beátka a Martinka. Pre obyvateľov, ktorí prišli v hojnom počte, pripravili vedomostné kvízy.

  • Veľká nocČaro Veľkej noci
   Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším kresťanským sviatkom, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista.

  • Chorvátsko a jeho krásyCestovateľské okienko - Chorvátsko a jeho krásy
   Kto by nepoznal pre nás asi najbližšiu destináciu s morom - Chorvátsko? Obľúbená krajina skrýva v sebe všetko, čo by mala skvelá dovolenka mať.

  • Násilie páchané na seniorochNásilie páchané na seniororch
   Dňa 27.3. 2017 sme zorganizovali besedu s pracovníčkou neziskovej organizácie NÁDEJ na tému „Násilie páchané na senioroch“. Prítomní obyvatelia pozorne počúvali, aké formy násilia ich môžu postretnúť , ale aj ako sa proti nim môžu brániť.

  • Tajuplný svet faraónov vo svetle biblieTajuplný svet faraónov vo svetle biblie
   1. časť: Od brehou Eufratu do krajiny Nílu

  • Odhaľte tajomstvá pamätiOdhaľte tajomstvá pamäti
   Aká je naša pamäť, ako funguje náš mozog a čo je projekt NEUROPSY – to sú otázky, na ktoré nám dňa 16.3. 2017 odpovedala členka výskumného tímu projektu NEUROPSY a psychologička z centra MEMORY v Bratislave Mgr. Simona Krakovská.

  • Marec - mesiac knihyMarec - mesiac knihy
   Mesiac marec už tradične spájame s príchodom jari a kvitnutím prvých snežienok, ale aj s pojmom marec – mesiac knihy.

  • Fašiangová zábavaFašiangová zábava
   Ani sme sa nenazdali a je tu obdobie fašiangov, ktoré je predovšetkým obdobím zábavy, veselosti, radosti a hodovania. Keďže veselosť je pre nás všetkých najlepším liekom, dňa 08.02.2017 sme sa stretli na fašiangovej zábave.

  • Tvorivá dielňa s deťmi z materskej školyTvorivá dielňa s deťmi z Materskej školy Pri kríži
   Prvý februárový deň bol našom Domove plný detského smiechu a džavotu. Zavítali k nám škôlkári z Materskej školy Pri kríži so svojimi učiteľkami. Naši seniori spoločne s deťmi vyrábali v tvorivej dielni krásne, farebné a ligotavé fašiangové škrabošky.

  • Kultúrny programKultúrny program
   Naše obyvateľky, pani Eva Kristínová a pani Ľudmila Doležalová, nám dňa 19.1.2017 spríjemnili dopoludnie kultúrnym programom, v ktorom zazneli melódie známych hudobných skladateľov v klavírnom prevedení pani Doležalovej.

 • Podujatia 2016
  • Dar obyvateľom od Taipejskej reprezentačnej kancelárieDar obyvateľom od Taipejskej reprezentačnej kancelárie
   Naše zariadenie dostalo tento rok krásny vianočný darček v podobe štyroch počítačov, ktoré budú využívať obyvatelia. Tento dar sme získali v rámci projektu taiwanskej dotácie pre mesto.

  • Vianočný koncertVianočný koncert
   Predvianočné obdobie sme našim obyvateľom dňa 14.12.2016 spríjemnili vianočným koncertom, kde úvodom boli obdarovaní darčekom v podobe chutných medovníkov.

  • MikulášMikuláš
   Dňa 6. decembra 2016 Mikuláš so svojimi pomocníkmi navštívili lôžkové oddelenie v našom zariadení, kde všetkých obyvateľov obdaril nielen pekným slovom, ale aj darčekom. Jeho pomocníci zaspievali známe mikulášske piesne, čím obyvateľov veľmi potešili.

  • Predvianočný koncert speváckeho súboru SENIORANKAPredvianočný koncert speváckeho súboru SENIORANKA
   Dňa 29.11.2016 sme pre našich obyvateľov pripravili predvianočný koncert, na ktorý sme pozvali spevácky súbor „SENIORANKA“.

  • Ocenenie pána Šedivého od ministra obrany SROcenenie pána Šedivého od ministra obrany SR
   Deň 28. november 2016 bol pre naše zariadenie výnimočný tým, že k nám zavítala návšteva z ministerstva obrany SR.

  • Turnaj v kanaste v Dennom centre BazovskéhoTurnaj v kanaste v Dennom centre Bazovského
   V stredu 23. 11. 2016 sa uskutočnil 4. ročník turnaja v KANASTE v Dennom centre Bazovského, na ktorom sa zúčastnili aj naši obyvatelia.

  • Katarínska zábavaKatarínska zábava
   Už tradične sme v novembri pripravili pre našich seniorov Katarínsku zábavu. Tohoročná sa konala dňa 16.11.2016 a pozvali sme aj známu speváčku a herečku Gizku Oňovú.

  • Projekt Dobrá dušaProjekt Dobrá duša
   V rámci projektu Dobrá duša bola tento rok ocenená aj naša obyvateľka JUDr. Tatiana Gottliebová.

  • Jubilanti II. polrok 2016Jubilanti II. polrok 2016
   Už tradične sme spoločne s MČ Dúbravka venovali pozornosť našim jubilantom a dňa 9.11.2016 sme pripravili slávnosť pri príležitosti ich okrúhlych životných jubileí.

  • Prednáška o ľudských právachPrednáška o ľudských právach
   Do nášho zariadenia zavítali dňa 4.11.2016 pracovníci zo SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO STREDISKA PRE ĽUDSKÉ PRÁVA. Lektori, Mgr. Tomáš Foldes, Mgr Michal Horváth a Mgr. Natália Juráková pripravili pre našich obyvateľov zaujímavé témy, týkajúce sa ľudských práv.

  • Turnaj v spoločenských hráchTurnaj v spoločenských hrách
   Dňa 2.11.2016 sme v našom zariadení usporiadali turnaj medzi domácimi seniormi v „KANASTE“ a „ČLOVEČE NEHNEVAJ SA“. Víťazmi sa stali všetci, ktorí sa zúčastnili.

  • kvetyDvadsiate piate výročie založenia Domova pri Kríži
   Dňa 26. Októbra 2016 sa uskutočnilo slávnostné stretnutie obyvateľov, zamestnancov a pozvaných hostí pri príležitosti 25. výročia Domova pri kríži.

  • Dobrovoľnícka činnosť spoločnosti Henkel SlovenskoDobrovoľnícka činnosť spoločnosti Henkel Slovensko – október 2016
   V predposlednú októbrovú sobotu do nášho zariadenia opäť zavítali dobrovoľníčky z firmy Henkel, Simonka a Lucka. Pre obyvateľov, ktorí prišli v hojnom počte, pripravili rozmanité náučno zábavné aktivity.

  • Husacie hody tanečno – pohybového krúžkuHusacie hody tanečno – pohybového krúžku
   U nás sa vždy niečo deje. Obyvatelia, ktorí navštevujú tanečno-pohybový krúžok si pripravili milé posedenie s názvom „Husacie hody“. V príjemnej atmosfére si po dobrom jedle zvesela zatancovali a poniektorí i zanôtili.

  • Október - mesiac úcty k staršímOktóber - mesiac úcty k starším
   Pri príležitosti mesiaca Október - mesiac úcty k starším, sme dňa 11.10.2016 pripravili pre našich obyvateľov pekný kultúrny program.

  • Vzdelávací workshop spoločnosti Aliter TechnologiesVzdelávací workshop spoločnosti Aliter Technologies
   Dňa 20.9.2016 navštívili naše zariadenie zástupcovia spoločnosti Aliter Technologies. IT špecialisti sa v rámci Bratislavského Dobrovoľníckeho Týždňa podujali našim obyvateľom odhaliť praktický svet informačno-komunikačných technológií.

  • VinobranieVinobranie
   Pre našich obyvateľov sme dňa 13. septembra 2016 pripravili jesennú slávnosť „Vinobranie“. Úvodom pani riaditeľka Mgr. Janka Dudoňová všetkých privítala a popriala peknú zábavu v tento krásny slnečný ešte letný deň.

  • Petržalské páračky – drápačkyPetržalské páračky – drápačky
   Dňa 7. septembra 2016 sme mali možnosť v našom domove znovu privítať seniorov z občianskeho združenia Petržalčanka pod vedením pani Alžbety Korbelovej. Navštívili nás v poradí už s druhým predstavením.

  • Župná olympiáda seniorovŽupná olympiáda seniorov
   Dňa 23.8.2016 sme sa zúčastnili VI. ročníka Župnej olympiády seniorov o putovný pohár predsedu bratislavského samosprávneho kraja. Veľmi úspešne nás reprezentovalo 6 našich obyvateľov.

  • Cvičíme TaichiCvičíme Taichi
   OZ združenie Žime Krajšie pripravilo špeciálne cvičenie TAICHI pre seniorov, mamičky s deťmi v závese, ale aj pre ostatných záujemcov z Dúbravky.

  • Vystúpenie Evy KristínovejVystúpenie Evy Kristínovej pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda
   Dňa 29. júna 2016 sme dali priestor pri tvorbe programu, našej obyvateľke, pani Eve Kristínovej. Táto herecká legenda nám pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a sv. Metoda predniesla básnickú skladbu Proglas.

  • Dobrovoľnícka činnosť spoločnosti Henkel v júni 2016Dobrovoľnícka činnosť spoločnosti Henkel v júni 2016
   V sobotu 25.6.2016 prišli do nášho zariadenia dobrovoľníčky Ivanka a Janka. Pripravili si pre našich obyvateľov ľahké cvičenia na rozhýbanie končatín, svalov a tela. Hojná účasť nám opäť potvrdila, že záujem zo strany obyvateľov o tieto návštevy je vítaná

  • Letu otvára sa záhradaLetu otvára sa záhrada
   Dňa 21. júna 2016 sme zorganizovali pre našich obyvateľov v areáli záhrady letnú slávnosť pod názvom Letu otvára sa záhrada. Na úvod pani riaditeľka všetkých prítomných srdečne privítala a popriala príjemnú zábavu.

  • Športové hry - VII. ročníkŠportové hry - VII. ročník
   Vo štvrtok 16.6.2016 sme usporiadali VII. ročník Športových hier a V. ročník ŠH seniorov a detí z detského domova Bratislava Podunajské Biskupice.

  • Výlet do BuchlovícVýlet do Buchlovíc
   Dňa 9. júna 2016 sme zorganizovali výlet na Zámok Buchlovice. Zámok sa nachádza v Zlínskom kraji, v okrese Uherské hradište a patrí k najvýznamnejším barokovým šľachtickým sídlam na území Českej republiky.

  • Dobrovoľnícka činnosť spoločnosti Henkel SlovenskoDobrovoľnícka činnosť spoločnosti Henkel Slovensko
   V mesiaci máj v sobotu 21.5.2016 sa stretli v záhrade naši obyvatelia spolu s dobrovoľníkmi spoločnosti Henkel. Tentokrát sa aktivity konali pri peknom počasí v záhrade.

  • Program ku Dňu matiekProgram ku Dňu matiek
   Dňa 20.mája 2016 sme pripravili pre našich obyvateľov pri príležitosti Dňa matiek kultúrny program, ktorý sa skladal z dvoch častí. V prvej vystúpili deti z MŠ Pri kríži. Recitovali, sólovo spievali a tancovali. Bolo to veľmi pekné vystúpenie.

  • Oslava jubilujúcich obyvateľov v I.polroku 2016Oslava jubilujúcich obyvateľov v I. polroku 2016
   Pri príležitosti okrúhlych životných jubileí našich obyvateľov sme 11. mája 2016 pripravili slávnostný program, v ktorom sme zabezpečili stretnutie so zástupcami Mestskej časti Bratislava - Dúbravka.

  • Stavanie mája, varenie guláša, PetanqueStavanie mája, varenie guláša, Petanque
   Dňa 3. mája 2016 sme pre našich obyvateľov pripravili zaujímavý program. Varenie guláša, stavanie májového symbolu a súťaž v hre Petanque. Celý program prebiehal veľmi spontánne.

  • Výživa v seniorskom vekuVýživa v seniorskom veku
   Dňa 27.4.2016 sme zorganizovali prednášku, na ktorú prijali pozvanie MUDr. Alžbeta Béderová, CSc. a Mgr. Zuzana Klinčáková zo Združenia pre zdravie a výživu. Pripravili si tému „Výživa v seniorskom veku“.

  • Dobrovoľnícka činnosť spoločnosti Henkel SlovenskoDobrovoľnícka činnosť spoločnosti Henkel Slovensko
   Aj tento rok pokračujeme v spolupráci s dobrovoľníkmi zo spoločnosti Henkel.

  • Beseda na tému Ako žiť zdravo 2Beseda na tému Ako žiť zdravo 2
   Dňa 18. apríla nás opäť navštívil Ing. Igor Mayer s ďalšími informáciami na tému zdravia. Na záver besedy nám meral počet antioxidantov v tele a vysvetlil, čo môžeme spraviť preto, aby sme hodnoty postupne zvýšili.

  • Hudobný program Alojza VogelaHudobný program Alojza Vogela
   Dňa 13. apríla 2016 sme pre našich seniorov pripravili hudobný program so spevákom a textárom Alojzom Vogelom. Pán Vogel vystúpil aj so svojou hudobno-speváckou skupinou.

  • Prednáška "Mozog a jeho činnosť"Prednáška "Mozog a jeho činnosť"
   Dňa 15. marca si pre nás pripravili Mgr. Zuzana Klinčáková a p. Helena Kovačiková z Regionálneho rozvoja verejného zdravotníctva prednášku na tému „Mozog a jeho činnosť“.

  • Beseda na tému Ako žiť zdravoBeseda na tému Ako žiť zdravo
   Dňa 12. marca prijal do nášho zariadenia pozvanie Ing. Igor Mayer, ktorý sa už niekoľko desaťročí zaoberá tým, ako zdravo žiť. Pomáha ľuďom prinavrátiť zdravie a vitalitu. Vypočuli sme si čo treba urobiť preto, aby sme bolí zdravší.

  • Pocta prírodePocta prírode
   Dňa 17. marca 2016 sme pripravili pre našich obyvateľov podujatie, ktoré sa nieslo v znamení jari a prebúdzajúcej sa prírody pod názvom Pocta prírode.

  • Oslava MDŽ a Marca mesiaca knihyOslava MDŽ a Marca mesiaca knihy
   Dňa 9. marca 2016 sme pripravili program pri príležitosti MDŽ a Marca mesiaca knihy, v ktorom vystúpili deti z Mš Nejedlého a naše krúžky.

  • Aranžovanie hyacintovAranžovanie hyaciantov do dekoračných kvetináčov
   Vo štvrtok 25.2.2016 sme na poobednej aktivite s názvom Aranžovanie, zdobili hyaciant do dekoračných prútených košíkov a kvetináčov. Našim obyvateľkám práca tohto charakteru prospieva a s nadšením vytvárajú nové a nové variácie.

  • Turnaj v kanasteTurnaj v kanaste
   V stredu 24. februára sme zorganizovali v našom zariadení turnaj v Kanaste medzi Domovom pri kríži a DC Bazovského. Víťazmi sa stali hostia z DC Bazovského. Druhé a tretie miesto patrilo našim obyvateľom z Domova pri kríži.

  • Beseda na tému DiabetesBeseda na tému Diabetes
   V piatok 19. februára, sme pozvali do nášho zariadenia čerstvého držiteľa významného ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2015. Riaditeľ Ústavu polymérov SAV v Bratislave Ing. Igor Lacík, Dr. Sc, toto ocenenie prevzal len 24. januára 2016.

  • Fašiangová zábavaFašiangová zábava
   Dňa 8. februára 2016 sme zorganizovali pre našich obyvateľov Fašiangovú zábavu s pohostením. V úvode prítomných pozdravila a privítala pani riaditeľka.

  • DúbravankaFašiangový cyklus stretnutí - Dúbravanka
   V rámci fašiangového obdobia sme v stredu 27. januára 2016 pozvali do nášho zariadenia folklórny súbor Dábravanku. Túto hudobnú skupinu tvorí viacero spevákov a hudobníkov.

  • Beseda na tému fašiangy a pôstBeseda na tému fašiangy a pôst
   V pondelok 25. januára 2016 prijala naše pozvanie pani Doc. RNDr. Milica Miadoková, CSc. Prednášala nám na tému fašiangy a pôst.

 • Podujatia 2015
  • Vianočný koncert v podaní FidlikantovVianočný koncert v podaní Fidlikantov
   Dňa 15.12.2015 sme našim obyvateľom pripravili Vianočný koncert v podaní ľudovej hudby. Fidlikanti nám zahrali na tradičnej fujare, cimbale aj kontrabase.

  • Vystúpenie Miroslava ŠvábuVystúpenie Miroslava Švábu
   Vo štvrtok 10. decembra 2015, v tomto predvianočnom období, vystúpil v našom zariadení spevák Miroslav Švába. Jeho nezabudnuteľný hlas a evergreeny nás preniesli do čias mladosti a príjemných spomienok.

  • Oslava sviatku sv. MikulášaOslava sviatku sv. Mikuláša
   Dňa 4. decembra 2015 navštívil lôžkové oddelenie Mikuláš, ktorý priniesol nielen darčeky ale aj malý sprievodný program. Ten si pripravili naše obyvateľky, členky speváckeho krúžku.

  • Katarínska zábavaKatarínska zábava
   Dňa 25.11.2015 sme v našom zariadení pripravili pre seniorov Katarínsku zábavu, na ktorú sme pozvali hudobnú skupinu Saturn. Tá sa postarala o dobrú náladu známymi ľudovými, ale aj modernými piesňami.

  • Výstava výrobkov obyvateliek DomovaVýstava výrobkov našich obyvateliek
   Dňa 11.11.2015 sme zorganizovali výstavu ručných prác našich obyvateliek pani Oľgy Benediktovej, pani Jozefy Bednárovej a pani Ľudmily Kováčikovej.

  • Dopoludnie s deťmi z MŠ NejedléhoDopoludnie s deťmi z MŠ Nejedlého
   Dňa 10. 11. 2015 k nám zavítali detičky z MŠ Nejedlého. Pripravili si pekný tanečno–recitačný program, v ktorom okrem iného predviedli scénku zo známej rozprávky „Červená karkulka“.

  • Jubilanti II. polrok 2015Jubilujúci v II. polroku 2015
   Pri príležitosti okrúhlych životných jubileí našich obyvateľov sme 5. novembra 2015 pripravili slávnostné stretnutie so zástupcami Mestskej časti Bratislava - Dúbravka.

  • Šípkový deňOktóber mesiac úcty k starším - Šípkový deň
   Posledným z podujatí, ktoré sme zorganizovali v rámci mesiaca úcty k starším bol „Šípkový deň“. V tomto duchu sme 28.10. usporiadali šípkový turnaj medzi našimi obyvateľmi.

  • Milan DrobnýOktóber mesiac úcty k starším – vystúpenie Milana Drobného
   Ďalší z cyklu kultúrnych programov venovaných Úcte k starším bolo vystúpenie známeho českého speváka Milana Drobného. Pán Drobný pozvanie prijal 23. októbra 2015, čím sprostredkoval našim seniorom spomienky na ich mladosť.

  • Vystúpenie detí z MŠ pri Kríži a členov krúžkov Domova pri krížiVystúpenie detí z MŠ pri Kríži a členov krúžkov Domova pri kríži
   V rámci Mesiaca úcty k starším sme 15. októbra 2015 pripravili pre našich obyvateľov program, ktorý sa skladal z dvoch častí. Počas prvej časti programu sa predstavili naši obyvatelia so svojim talentom, pod vedením vedúcich krúžkov.

  • Jesenná burza výrobkovJesenná burza našich výrobkov
   Dňa 9.10.2015 sa vo vestibule nášho zariadenia konala burza výrobkov, ktoré vytvorili naši obyvatelia v pracovno–tvorivom ateliéri. V burze si bolo možné za úsmev „kúpiť“ pohľadnice, ozdobné škatuľky, vence, kvety a iné výrobky vytvorené našimi obyvateľmi

  • Latino Flash EXVystúpenie tanečnej skupiny Latino Flash EX
   Latino Culture Project je tanečný projekt, ktorý vznikol pred 28 rokmi. Založil ho Ing. Miguel Mendez, rodák z Nicaraguy, ktorý prišiel na Slovensko študovať vysokú školu a ostal Slovensku verný až doteraz.

  • GulášovicaGulášovica
   Pri príležitosti Medzinárodného dňa seniorov a Októbra - mesiaca úcty k starším sme 1. októbra 2015 zorganizovali "Gulášovicu".

  • Deti a senioriTvoríme mandaly
   Dňa 21.9.2015 sme pre našich obyvateľov pripravili tvorivú dielňu pod názvom „Tvoríme mandaly“. Spôsob tvorby mandál prišla obyvateľom ukázať pani Jana Pechrová z občianskeho združenia AkSen.

  • Deti a senioriDeti a seniori
   Na základe komunitného plánu sociálnych služieb na rok 2015, v ktorom sa plánuje využitie oddychovo - rekreačných zón v zariadeniach sociálnych služieb sme do nášho zariadenia dňa 18.9.2015 pozvali škôlkárov z materskej školy Pri kríži.

  • VinobranieVinobranie 2015
   Dňa 16.9.2015 sme zorganizovali pre našich obyvateľov jesennú slávnosť - Vinobranie. Posedenie pri domácich lokšiach spojené s ochutnávkou bieleho a červeného vína nám spríjemnila svojimi peknými piesňami Jadranka.

  • Ako zvládame horúce dniAko zvládame horúce dni
   Posedením v chládku na terase obklopení nami dopestovanými kvetmi, sedíme v záhrade, čítame alebo sa rozprávame. Preberáme, kto má čo rád, alebo si ľahkými cvičeniami trénujeme pamäť.

  • Súťaž o najkrajší balkónSúťaž o najkrajší balkón
   V období od 20. mája do 30. júna 2015 prebiehala v našom zariadení súťaž o Najkrajší balkón. Na fotkách je výber niektorých súťažných balkónov spomedzi 12tich.

  • Turnaj v kanasteTurnaj v kanaste
   V stredu 24. júna 2015 sa obyvatelia nášho zariadenia na pozvanie vedúcej Denného centra na Bazovského ulici, pani Rozálie Svitekovej, zúčastnili turnaja v Kanaste.

  • Letu otvára sa záhradaLetu otvára sa záhrada
   V utorok 23. júna 2015 sme usporiadali slávnosť privítanie leta s názvom „Letu otvára sa záhrada“. Do spevu i tanca hrala hudobná skupina Kozovanka. K dobrej nálade prispelo aj občerstvenie – káva, čaj a ešte teplé moravské koláče.

  • Športové hry seniorovVI. ročník Športových hier seniorov a detí z detského domova
   Každoročne sa s našimi obyvateľmi tešíme na spoločne strávený deň s deťmi. Na konci školského roka organizujeme obľúbené športové podujatie, na ktoré radi prichádzajú deti z Detského domova Bratislava.

  • Výlet do LednícVýlet do Ledníc
   Každoročne pripravujeme výlet pre našich obyvateľov do zaujímavých oblastí neďaleko Bratislavy. Aj tento rok na počiatku leta - teda 4. júna sme jeden taký zorganizovali a to celodennú prehliadku Lednického zámku.

  • Jubilanti I. polrok 2015Jubilanti I. polrok 2015
   Dňa 20.mája 2015 sme v našom zariadení pripravili v spolupráci so zástupcami Mestskej časti Bratislava - Dúbravka tradičný program, pri príležitosti okrúhlych životných jubileí.

  • Májové oslavyMájové oslavy v Domove pri kríži
   V pondelok 11.mája 2015 sme pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra a víťazstva nad fašizmom (8.máj), pozvali do nášho zariadenia, spevácku skupinu Matice Slovenskej v Dúbravke.

  • Dúbravská Hlavica 18.4.2015Naši turisti v prírode
   Členovia turistického krúžku sa v apríli vydali na prechádzky po Bratislave. Za pekného počasia navštívili Sandberg v Devínskej Novej Vsi, ale a Slavín. Prechádzky sa zúčastnili p. Drozd, p. Barátová, p. Chmúrny-vedúci krúžku a p. Madarasová.

  • Petanque, varenie guláša, stavanie májaPetanque, varenie guláša, stavanie mája
   Posledný aprílový deň sme si spestrili viacerými aktivitami. Uvarili sme guláš, zahrali petanque a postavili sme si prvomájový symbol prichádzajúcej jari.

  • Beseda s hercom Jakubom AbrahámomBeseda s hercom Jakubom Abrahámom
   Dňa 2. apríla prijal pozvanie do nášho zariadenia rozhlasový, divadelný a televízny herec Jakub Abrahám.

  • Marec - mesiac knihy a MDŽMarec - mesiac knihy a MDŽ
   Dňa 6. marca z príležitosti sviatkov „MDŽ“ a „ Marec mesiac knihy“ pripravili naše krúžky: Literárno-hudobný a krúžok Dobrej nálady, kultúrny program. Pozostával z hovoreného slova, z prednesu básní, pekných ľudových piesní a rozprávania aforizmov.

  • DúbravankaDúbravanka
   Posledný februárový týždeň sme venovali ukončeniu fašiangového obdobia. Do nášho zariadenia sme 17.2.2015 pozvali folklórny súbor Dúbravanku. Tým sme ukončili obdobie zábavy a hodovania.

  • Domáce násilie seniorovDomáce násilie seniorov
   Dňa 11. februára 2015 sa konala v našom zariadení prednáška na tému „Domáce násilie seniorov“. Prednášku sme zorganizovali v spolupráci s Centrom nádeje.

  • Fašiangy 2015Fašiangy 2015
   V utorok 10. februára 2015 sme pre našich obyvateľov zorganizovali v poradí už 5. Fašiangovú zábavu. Nielen výzdoba jedálne a pohostenie prilákali našich obyvateľov, ale najmä možnosť zabaviť sa a zaspievať si.

  • Prednáška - Účinky včelích produktovPrednáška – Účinky včelých produktov
   Dňa 22. januára 2015 prijal naše pozvanie Dr.h.c., Prof. RNDr. Jozef Čižmárik, PhD. Záujemcom o včelie produkty prednášal na tému: liečivé účinky včelích produktov na zdravie seniorov.

  • Turnaj v spoločenských hráchTurnaj v spoločenských hrách
   V stredu 21. januára 2015 sme zorganizovali domáci turnaj v týchto spoločenských hrách: Kanasta, Žolík a Človeče nehnevaj sa.

 
Zbaliť celý strom galérií

Kontext

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky", takže vidíte túto stránku bez grafických prvkov a pokročilého formátovania. Pokiaľ Váš prehliadač podporuje CSS2, môžete sa prepnúť do grafického zobrazenia.


web & design , redakčný systém | Prihlásiť sa | O webe | Vyhlásenie o prístupnosti
 

Tento web využíva cookies. Niektoré z nich môžu slúžiť pre analytické účely.

O cookies