K vianočnému času patria aj vianočné koncerty a tento rok bol opäť aj v našom zariadení dňa 18.decembra 2018. Hudobná nádielka bola naozaj štedrá. Svoje vystúpenie si pre seniorov pripravil spevák Miroslav ŠVÁBA, ktorý mal vo svojom repertoári množstvo krásnych vianočných a sakrálnych melódií a piesní, ktoré obohatil a doplnil zaujímavým sprievodným slovom.
Dňa 14.decembra 2018 sme zorganizovali tohtoročné posledné stretnutie s pánom Marekom Riečanom, duchovným, ktorý nám živým a pôsobivým štýlom porozprával príbeh Vianoc. Podľa Lukášovho a Matúšovho evanjelia rozprával o anjelovom zvestovaní, Ježišovom narodení v Betleheme, putovaní troch mudrcov a nakoniec aj o úteku do Egypta.
Mária Terézia (1717-1780) pochádza z rodu Habsburgovcov, uhorská a česká kráľovná a rakúska vojvodkyňa. Ako manželka rímsko-nemeckého cisára Františka I. Lotrinského cisárovna. V Rakúskej monarchii vládla od roku 1740 až do roku 1780.
Srdce na dlani“ je ocenenie Bratislavského dobrovoľníckeho centra, ktoré smeruje k zvýšeniu statusu dobrovoľníctva a k jeho rozvoju. Ide o ocenenie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok (jednotlivcov aj kolektívov) a ich projektov za dobrovoľnícku činnosť, ktorú vykonávajú bez nároku na finančnú odmenu v prospech iných, v rôznych oblastiach spoločenského života, rozvoja, ochrany životného prostredia, kultúry, výchovy a vzdelávania a pod.
Tešia sa na neho tisíce detí, no nie len oni. Svojich oduševnených priaznivcov má určite aj medzi seniormi. Mikuláš prináša do domu radosť a pocit očakávania, každoročne presne v ten istý deň – 6. decembra. Mikuláš je historickou postavou, ktorú uctievajú ľudia po celom svete. Bol to ľudomil a všetok svoj majetok rozdal biednym ľuďom, sirotám a chudobným deťom. A práve vďaka tomuto jeho počinu vznikol zvyk obdarúvať každý rok v tento deň deti, ale i dospelých darčekmi.
Na Bratislavskom hrade bola dňa 26.apríla slávnostne otvorená unikátna výstava s názvom Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava. Na ploche s rozlohou približne 1 400 m² mapuje život Čechov a Slovákov v spoločnom štáte, zobrazuje úspechy a radostné momenty, ale aj krízy a ťažké chvíle vzájomného spolužitia.
V dejinách slovenského ochotníctva, ktoré má históriu už takmer 2 storočia nastalo v priebehu jeho vývoja veľa zmien. Toto divadlo to nemalo vo svojom vývoji jednoduché, ale ani napriek tomu sa nevzdalo a bojovalo za svoju vlastnú identitu. Zaujímavé je, že ochotnícke divadlo bolo prístupné všetkým sociálnym skupinám a vekovým kategóriám.
Masáž rúk je veľmi nápomocná pri mnohých ťažkostiach. Najlepšie prebieha masáž v uvoľnenej atmosfére a pripraveným spôsobom, predovšetkým, ak je vykonávaná odborníkom. Naše masáže rúk vykonávajú šikovné ruky dievčat zo Strednej odbornej školy kaderníctva a vizážistiky, ktoré sú už veľmi šikovné a ktoré s veľkou zodpovednosťou pristupujú k svojej práci.
V každom vzťahu nastane raz za čas moment prekvapenia, keď si partneri akoby nemajú čo povedať, keď si priatelia či kolegovia nemajú čo povedať. Kríza. Zaskočí ich nepripravených a zmätených. Čo sa deje? Kde sa stala chyba? Čo robiť?
Život je poskladaný z mnohých malých dní, ktoré prinášajú svoje radosti aj bežné starosti. Z času na čas však príde v živote každého človeka deň, ktorý je niečím výnimočný, je dôležitý. Takýchto dní je v ľudskom živote niekoľko a uchovajú sa v pamäti až do konca.
Dňa 31. októbra 2018 sme v našom zariadení otvorili pre seniorov nový cyklus prednáškovo-filmových podujatí o významných udalostiach z histórie Slovenska. Tento cyklus je realizovaný v spolupráci s lektormi Slovenského národného múzea, ktorí veľmi zaujímavou a pútavou formou približujú udalosti, spojené s históriou Slovenska, ale i udalosti súčasnosti.
Október je mesiac úcty k starším. Aj naše zariadenie si pripomenulo tento sviatok a pripravili sme pre našich seniorov literárno-hudobné pásmo, na ktorom sa nám predstavili dve vynikajúce umelkyne – huslistka a poetka Katarína Jablokovová a klaviristka Oľga Jablokovová.
Marek Riečan je naším už skoro dvojročným hosťom, ktorý nám spríjemňuje dopoludnia rôznymi zaujímavými témami z histórie Egypta, ale i z histórie rôznych zaujímavých osobností z dávnej minulosti.
Dňa 9.októbra 2018 sa uskutočnila prednáška pod názvom „Po stopách velikánov Dejín”. Prednášajúci Marek Riečan vo svojich prednáškach sviežim a pochopiteľným spôsobom oživil udalosti z dávnej minulosti.
Bratislavská zoologická záhrada je domovom približne 170 druhov zvierat v celkovom počte viac ako 960 jedincov. Založená bola v roku 1960 a má množstvo zaujímavých expozícií. Kto má rád zvieratká, rád o nich počúva a dokonca si ich rád i osobne pozrie, tak ten mal možnosť zúčastniť sa dňa 26.septembra 2018 v dopoludňajších hodinách veľmi zaujímavého a poučného podujatia.
Medzi našimi obyvateľmi sa nájdu aj počítačoví nadšenci, ktorí so zanietením objavujú možnosti, ktoré im počítače a svet internetu ponúkajú. Preto aj tento rok v rámci Týždňa dobrovoľníctva, k nám zavítali štyria mladí ľudia, ktorí sa podujali seniorom odhaliť novinky v informačno-komunikačných technológiách.
V živote sa často stretávame so situáciami, ktoré nám prinášajú hnev, sklamanie a frustráciu. Najčastejšie nám tieto pocity spôsobujú iní ľudia. Zažívame pocit bezprávia, rozhorčenia či spravodlivého hnevu. Bývame obeťami nespravodlivosti, klamstva alebo manipulácie.
Domov pri kríži sa ešte v máji tohto roku prihlásil do celoslovenského projektu DOBRÁ DUŠA, ktorý sa zameriava na zviditeľnenie a podporu dobrovoľníctva seniorov na Slovensku. Tento rok bol už 7.ročník projektu, ktorý vyhlasuje spoločnosť HARTMAN-RICO v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Vinobranie je slávnosť úrody vínnej révy. Vinobranie sa organizuje na jeseň, pri zbere viniča a vo všetkých väčších mestách s vinárskou tradíciou. Sezóna vinobraní, jarmokov a hodov vrcholí práve teraz a dnes v sebe kombinuje najmä funkciu zábavy a relaxu.
Domov pri kríži sa zapojil do projektu DM DROGERIE MARKT, pod názvom DM-SPOLOČNE, ktorý podporuje dobrovoľníctvo v celej Európe. Náš projekt VEK NIE JE PRE NÁS PREKÁŽKOU-SPOLOČNE SI BUDEME ROZUMIEŤ bol prijatý a schválený hlavným organizátorom.
V živote sú chvíle, ktoré sú výnimočné. Takouto udalosťou je bezpochyby aj oslava 100 -ročného jubilea. Toto veľmi vzácne životné jubileum oslávila práve 14. augusta 2018 naša obyvateľka, pani Helena Cahlíková.
Hudbu máme radi asi všetci. Preto sme veľmi uvítali možnosť a pozvanie občianskeho združenia ART Classic zúčastniť sa koncertu 10 členného maďarského orchestra „PANNONIA ART“ so spevákmi a tanečníkmi.
Domov pri kríži sa zapojil do projektu DM DROGERIE MARKT, pod názvom DM-SPOLOČNE, ktorý podporuje dobrovoľníctvo v celej Európe. Náš projekt VEK NIE JE PRE NÁS PREKÁŽKOU-SPOLOČNE SI BUDEME ROZUMIEŤ bol prijatý a schválený hlavným organizátorom.
Bratislavská zoologická záhrada je domovom približne 170 druhov zvierat v celkovom počte viac ako 960 jedincov. Založená bola v roku 1960 a má množstvo zaujímavých expozícií.
Konečne je tu leto! Pre mladých i starých je to čas odobrať sa na záhradu. Nie je divu, že sa na to každý z nás teší. Zima bola dlhá a na jar sa počasie dosť striedalo. Naša záhrada je však oázou oddychu a priestorom, kde dokážeme načerpať novú silu a energiu do ďalších všedných dní.
Dňa 26. júna 2018 sme organizovali IX. ročník športových hier v našom zariadení a súčasne je to aj VII. ročník športových hier seniori - deti z Detského domova v Podunajských Biskupiciach. Športové hry seniorov a detí otvorila, hostí a súťažiacich privítala riaditeľka nášho zariadenia Mgr. Janka Dudoňová.
Domov pri kríži sa zapojil do projektu NAŠE MESTO, ktorý organizovala nadácia PONTIS. Dňa 8.júna 2018 popoludní prišli do nášho zariadenia dobrovoľníci – zamestnanci spoločnosti IBM (International Services Centre, s.r.o.), ktorí sa zmenili na pomocníkov pre seniorov.
Piešťany sú najznámejším kúpeľným mestom na Slovensku a tiež medzinárodným strediskom liečby reumatických chorôb. Piešťany sú aj mestom športových aktivít medzinárodného významu, s ideálnymi podmienkami pre vodné športy a loptové hry, vrátane tenisu a golfu.
Život je poskladaný z mnohých malých dní, ktoré prinášajú svoje radosti aj bežné starosti. Z času na čas však príde v živote každého človeka deň, ktorý je niečím výnimočný, je dôležitý.
Mať skutočného priateľa v dnešnej uponáhľanej dobe je veľkým darom. Nie sezónneho, ale takého, ktorý stojí pri nás v dobrom i v zlom a ktorý nás sprevádza skoro celým životom. Každý máme človeka, ktorému sa v núdzi, ale aj bežnom živote vyrozprávame a máme v ňom dôveru.
Druhú májovú nedeľu si pripomíname dôležitosť žien, matiek. Mama, je slovo kratučké, milé, láskavé, je to slovo, ktoré sa každé batoľa naučí vysloviť ako prvé. Je ospievané v poézii, zhmotnené v umení a navždy zachované v našom srdci.
Mesiac máj sa viaže k obdobiu lásky, energie a zrodu nového života. Znakom sily a rastu je májová zeleň na poliach, lúkach a záhradách. Symbolom tohto obdobia je aj strom „máj“, ktorý predstavuje zdravie a vitalitu pre všetky ženy a dievčatá z miest a dedín.
Dňa 18.04.2018 k nám zavítalo DIVADLO TANDEM z Bratislavy. Divadlo TANDEM hrajúce vlastné činohry a muzikály vzniklo v roku 2011 a v našom zariadení sa predstavilo divadelnou hrou s názvom VYSNÍVANÉ PREDSTAVENIE, ktorá je v súčasnosti považovaná za jednu z najkvalitnejších inscenácií divadla.
S pribúdajúcimi krížikmi na chrbte však aj bežné veci môžu „padnúť“ ťažko. Je dobré sa pripraviť na toto obdobie života a pripraviť si svoje bývanie tak, aby v ňom aj senior mal pohodlný a kvalitný život.
Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista.
Živiť sa humorom a zábavou – znie to ideálne, ale je za tým kus driny. A keď má humor liečiť, ide už naozaj o zodpovedné poslanie. Nezľakli sa ho zdravotní klauni a do červeného nosa, ktorý si nasadzujú, vložili aj kúsok seba.
Dňa 27.3.2018 sme si pripomenuli v cykle prednáškovo-filmových podujatí Veľkú noc. Veľká noc patrí jednoznačne k najvýznamnejším a najstarším sviatkom kresťanov.
Známy pedagóg J. A. Komenský povedal: „Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“ Mesiac marec máme už od školských čias v pamäti zapísaný ako mesiac knihy.
„Vek nie je pre nás prekážkou, spoločne si budeme rozumieť“- to bol názov projektu, ktorý sme absolvovali s našimi obyvateľmi a s deťmi z Nízkoprahového centra FORTUNÁČIK v Bratislave v roku 2017 a jeho pokračovanie máme i tento rok.
Či chceme alebo nie, konflikty prežívame každú chvíľu, sú našou súčasťou. Jednou z univerzálnych kompetencií, ktorej by sa mal človek učiť doma, v škole a potom celý život, je riešiť konflikty a vedieť sa správne rozhodovať.
Fašiangy začínajú po Troch kráľoch a trvajú niekoľko týždňov až do noci pred Popolcovou stredou. Je to obdobie hojnosti, tancovačiek, veselíc a karnevalov. My sme si tiež pripomenuli fašiangy aj v našom zariadení prostredníctvom čerstvých voňavých šišiek a dobrej zábavy, ktorú sme zorganizovali dňa 7.2.2018.
Chetiti patria medzi najstaršie indoeurópske národy. Na scéne sa objavili asi v 3. storočí pred našim letopočtom. Usadili sa v dnešnej Antálii v Turecku, no neskôr sa im podarilo ovládnuť územia v Palestíne, Sýrii a pod.
Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky", takže vidíte túto stránku bez grafických prvkov a pokročilého formátovania. Pokiaľ Váš prehliadač podporuje CSS2, môžete sa prepnúť do grafického zobrazenia.