- Stavanie mája a gulášovica (4.5.2019)
Máje, pôvodne mladé stromčeky, boli známe už v antike. Staroveké národy dávali pred 1. májom na domy a hospodárske budovy stromčeky na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Májová zeleň ako magický prostriedok vyjadrovala želanie poľnohospodárov, aby ich úroda mala silu a dobrý rast.
- Veľkonočné zamyslenie – stretnutie pri hudbe a poézii (20.4.2019)
Veľká noc je najväčší kresťanský sviatok. Aj naše zariadenie si pripomenulo tento sviatok a pripravili sme pre našich seniorov dňa 16.apríla 2019 literárno-hudobné pásmo, na ktorom sa nám predstavili dve vynikajúce umelkyne – huslistka a poétka Katarína Jablokovová a klaviristka Oľga Jablokovová.
- „Poďme sa spoločne zabávať“ (25.4.2019)
POĎME SA SPOLOČNE ZABÁVAŤ to bol názov ďalšieho spoločného stretnutia, ktoré sme absolvovali s našimi obyvateľmi a s deťmi z Nízkoprahového centra FORTUNÁČIK v Bratislave.
- Aranžovanie a mobilné záhradky (23.4.2019)
Aranžovanie je činnosť, ktorú majú naše obyvateľky veľmi rady. Baví ich vymýšľať a vytvárať rôzne zaujímavé produkty či už zo živých, alebo umelých kvetov.
- Dejiny Slovenska I - PRAVEK (28.3.2019)
Najstarším obdobím ľudstva je staršia doba kamenná – paleolit. Prvé stopy prítomnosti človeka (Homo erectus) na našom území (Mnešice dnes súčasť Nového Mesta nad Váhom, vrcholný výtvor mlado-paleolitického umenia na Slovensku – Venuša z Moravian, prienik Keltov zo západu do Podunajska, ich centrom bola Bratislava, kde razili mince.
- Ateizmus (11.4.2019)
Väčšina náboženstiev učí, že ľudstvo a vesmír boli stvorené jedným či viacerými bohmi určitým, viac či menej presným spôsobom.
- Marec-mesiac knihy (30.3.2019)
Marec sa ako mesiac knihy oslavuje už dlhé desiatky rokov. Konkrétne to je už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Cieľ bol naozaj jednoduchý – chceli tak podporiť záujem o knihy.
- Kelti z Bratislavy (20.3.2019)
Kelti patria medzi národy, ktorým sa podarilo v dávnych časoch ovládnuť celý európsky kontinent. Ich počiatky sa datujú do 2. tisícročia pred naším letopočtom.
- Ako sa nestať obeťou podvodu (16.3.2019)
Dnešná doba je poznačená nárastom trestných činov a podvodov namierených voči jednej z najzraniteľnejších skupín, ktorou sú seniori. Páchatelia využívajú najmä dôverčivosť starších ľudí a často aj ich osamelosť. O to dôležitejšie je, aby sa naučili brániť trestným činom a ako im predchádzať.
- Zábavné dopoludnie s dobrovoľníkmi spoločnosti HENKEL Slovensko (12.3.2019)
Aj v roku 2019 pokračuje osvedčená spolupráca s firmou Henkel. Dňa 9.marca 2019 do nášho zariadenia opäť zavítali dobrovoľníčky z tejto spoločnosti. Pre obyvateľov, ktorí prišli v hojnom počte, pripravili vedomostné kvízy.
- MDŽ - sviatok úcty a lásky k ženám (10.3.2019)
Medzinárodný deň žien vznikol v prvom rade ako deň pripomínajúci dlhú a zložitú históriu úsilia o dosiahnutie rovnoprávnosti, volebného práva, práva na vzdelanie, rovnosti v odmeňovaní a ľudských práv žien. Jeho história siaha do prelomu 19. a 20 storočia, do doby industriálneho rozmachu. Ten priniesol prvú vlnu feminizmu, ktorá sa spájala najmä so zápasom o politické práva žien.
- Dúbravské strešne (28.2.2019)
Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde... jedna z najznámejších a na Slovensku najrozšírenejších fašiangových pesničiek. Málokto však vie, že jej slová nie sú úplne pravdivé. Po správnosti nasleduje po Fašiangoch Veľká noc a presne sedem týždňov po Veľkej noci prichádzajú turičné sviatky.
- Dejiny Slovenska I - PRAVEK (22.2.2019)
Najstarším obdobím ľudstva je staršia doba kamenná – paleolit. Prvé stopy prítomnosti človeka (Homo erectus) na našom území (Mnešice dnes súčasť Nového Mesta nad Váhom, vrcholný výtvor mlado-paleolitického umenia na Slovensku – Venuša z Moravian, prienik Keltov zo západu do Podunajska, ich centrom bola Bratislava, kde razili mince.
- Stretnutie s včelárom, spojené s ochutnávkou na tému APITERAPIA-liečenie včelími produktmi (14.2.2019)
Včelie produkty sú alternatívou farmaceutických prípravkov. Na rozdiel od nich však nepoznajú predávkovanie a nemajú toxické účinky. Včelie produkty (peľ, včelí jed, vosk, propolis a materská kašička) sa využívajú pri rôznych chorobných príznakoch.
- Fašiangová veselica (7.2.2019)
Fašiangy sú doba od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Najznámejšie a zároveň najveselšie sú posledné dni fašiangu, spojené s radovánkami a hodovaním. Fašiangové tradície, spojené so sprievodmi maskovaných ľudí, boli akýmsi prechodom medzi Vianocami a Veľkonočnými sviatkami.
- Uznanie a ocenenie - recept na dobré vzťahy (1.2.2019)
Uznanie má pre každého človeka veľký význam. Väčšinou je však ukryté v mysliach ľudí, no z úst vyjde len málokedy. Niekedy neuznáme iných kvôli tomu, že im závidíme, inokedy preto, lebo na to zabudneme, nepovažujeme to za potrebné a podobne. Je to škoda, pretože na to, aby sme niekomu prejavili uznanie máme mnoho príležitostí.
- Zlatý vek Peterhofu (25.1.2019)
Nový rok 2019 sme začali stretnutím s históriou. Dňa 23.1.2019 v dopoludňajších hodinách sme si pozreli zaujímavé krátkometrážne filmy o výstave cisárskych klenotov a úžitkových predmetov Romanovcov, ktoré sú dnes súčasťou výstavy na Bratislavskom hrade. Lektorka Slovenského národného múzea Mgr. Huťťanová nám opäť pútavou formou priblížila život na cárskom dvore v Peterhofe, ktorý začal budovať Peter I. a pôsobili na ňom mnohí významní ruskí panovníci. Medzi nimi aj legendárna Katarína II., už za svojho života nazývaná Katarína Veľká.
- Príbeh Vianoc (14.12.2018)
Dňa 14.decembra 2018 sme zorganizovali tohtoročné posledné stretnutie s pánom Marekom Riečanom, duchovným, ktorý nám živým a pôsobivým štýlom porozprával príbeh Vianoc. Podľa Lukášovho a Matúšovho evanjelia rozprával o anjelovom zvestovaní, Ježišovom narodení v Betleheme, putovaní troch mudrcov a nakoniec aj o úteku do Egypta.
- Vianočný koncert (18.12.2018)
K vianočnému času patria aj vianočné koncerty a tento rok bol opäť aj v našom zariadení dňa 18.decembra 2018. Hudobná nádielka bola naozaj štedrá. Svoje vystúpenie si pre seniorov pripravil spevák Miroslav ŠVÁBA, ktorý mal vo svojom repertoári množstvo krásnych vianočných a sakrálnych melódií a piesní, ktoré obohatil a doplnil zaujímavým sprievodným slovom. Vychutnali sme si čaro Vianoc a užili si hudobný večer na aký sa nezabúda! Spoločne sme si zaspievali aj niekoľko vianočných kolied a ukončili známou piesňou Tichá noc.
- Stretnutie s históriou 3 (17.12.2018)
Mária Terézia (1717-1780) pochádza z rodu Habsburgovcov, uhorská a česká kráľovná a rakúska vojvodkyňa. Ako manželka rímsko-nemeckého cisára Františka I. Lotrinského cisárovna. V Rakúskej monarchii vládla od roku 1740 až do roku 1780.
- Srdce na dlani (15.12.2018)
Srdce na dlani“ je ocenenie Bratislavského dobrovoľníckeho centra, ktoré smeruje k zvýšeniu statusu dobrovoľníctva a k jeho rozvoju. Ide o ocenenie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok (jednotlivcov aj kolektívov) a ich projektov za dobrovoľnícku činnosť, ktorú vykonávajú bez nároku na finančnú odmenu v prospech iných, v rôznych oblastiach spoločenského života, rozvoja, ochrany životného prostredia, kultúry, výchovy a vzdelávania a pod.
- Mikuláš navštívil aj nás (6.12.2018)
Tešia sa na neho tisíce detí, no nie len oni. Svojich oduševnených priaznivcov má určite aj medzi seniormi. Mikuláš prináša do domu radosť a pocit očakávania, každoročne presne v ten istý deň – 6. decembra. Mikuláš je historickou postavou, ktorú uctievajú ľudia po celom svete. Bol to ľudomil a všetok svoj majetok rozdal biednym ľuďom, sirotám a chudobným deťom. A práve vďaka tomuto jeho počinu vznikol zvyk obdarúvať každý rok v tento deň deti, ale i dospelých darčekmi.
- Stretnutie s históriou 2 (2.12.2018)
Na Bratislavskom hrade bola dňa 26. apríla slávnostne otvorená unikátna výstava s názvom Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava. Na ploche s rozlohou približne 1 400 m² mapuje život Čechov a Slovákov v spoločnom štáte, zobrazuje úspechy a radostné momenty, ale aj krízy a ťažké chvíle vzájomného spolužitia.
- Masáž rúk a úprava nechtov (30.11.2018)
Masáž rúk je veľmi nápomocná pri mnohých ťažkostiach. Najlepšie prebieha masáž v uvoľnenej atmosfére a pripraveným spôsobom, predovšetkým, ak je vykonávaná odborníkom. Naše masáže rúk vykonávajú šikovné ruky dievčat zo Strednej odbornej školy kaderníctva a vizážistiky, ktoré sú už veľmi šikovné a ktoré s veľkou zodpovednosťou pristupujú k svojej práci.
- Pytačky alebo koaličná rada /Alžbetínske naivné divadlo/ (30.11.2018)
V dejinách slovenského ochotníctva, ktoré má históriu už takmer 2 storočia nastalo v priebehu jeho vývoja veľa zmien. Toto divadlo to nemalo vo svojom vývoji jednoduché, ale ani napriek tomu sa nevzdalo a bojovalo za svoju vlastnú identitu. Zaujímavé je, že ochotnícke divadlo bolo prístupné všetkým sociálnym skupinám a vekovým kategóriám.